وکیل آنلاین

استیضاح آرام

مجلس

استیضاح آرام

مجلس شورای اسلامی امروز شاهد آرامش جلسه استیضاح مسعود کرباسیان وزیر امور اقتصادی و دارایی بود.

در حالی جلسه استیضاح کرباسیان امروز – یکشنبه – در خانه ملت آغاز شد که علیرضا رحیمی عضو هیات رییسه مجلس از اتخاذ تدابیری برای این جلسه خبر داد و تاکید کرد: تدابیری برای پرهیز از حواشی و پیشگیری از بداخلاقی ها درنظر گرفته شده است.

برخی بداخلاقی ها و حواشی در جلسه استیضاح علی ربیعی وزیر پیشین تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شد که در این راستا هیات رییسه مجلس تدابیری را برای جلوگیری از تکرار آن اندیشید.

**جلسه استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی در ساعت 8:15 دقیقه به ریاست علی لاریجانی آغاز شد. علی اصغر یوسف نژاد عضو هیات رییسه مجلس در ابتدای جلسه گفت: سخنرانان جلسه استیضاح باید در مورد محورهای 17 گانه استیضاح صحبت کنند، خواهش ما از نمایندگان این است که در محور استیضاح بحث کنند و از پرداختن به مسائل حاشیه‌ای خودداری شود.

**با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجلس، برخی نمایندگان ضمن خوش‌ آمدگویی به گفت و گو با وی پرداختند.

**اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری با گذشت دقایقی از آغاز جلسه برای دفاع از کرباسیان وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

**معصومه ابتکار معاون رییس جمهوری، محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهوری، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و بهروز کمالوندی سخنگوی این سازمان از دیگر شرکت کنندگان در جلسه استیضاح کرباسیان بودند.

**همزمان با حضور جهانگیری و واعظی شماری از نمایندگان به استقبال آنها رفتند و خوش آمد گفتند.

** در هنگام سخنرانی موافقان استیضاح، بسیاری از نمایندگان به کنار صندلی اعضای هیات دولت حاضر در جلسه رفتند و با آنان گفت وگو کردند، این موضوع باعث تذکر چندین باره علی لاریجانی رییس مجلس شد و وی از آنان خواست که به صندلی های خود بازگردند.

**از نکات قابل توجه جلسه امروز حضور آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری با همراهی چند نماینده در کنار صندلی دیگر نمایندگان و رو بوسی و گفت و گوی وی با جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در انتهای صحن علنی بود.

** وزیر امور خارجه نیز که امروز در یک برنامه تلویزیونی شرکت کرده بود، پس از اتمام این برنامه زنده تلویزیونی خود را به جلسه استیضاح وزیر اقتصاد رساند. درهنگام حضور ظریف، جمعی از نمایندگان به سمت وی رفتند و از فرصت استفاده کردند و با وی به صحبت پرداختند.

**از زمان حضور ظریف و علوی وزیر اطلاعات، نمایندگان زیادی در اطراف صندلی این دو وزیر جمع شدند و با آنان گفت وگو کردند.

** وقتی نوبت دفاع به کرسیان رسید، وی در حال رفتن به سمت تریبون مجلس برای سخنرانی بود که یکی از نمایندگان عضو فراکسیون امید از وزیر اقتصاد خواست که خوب حرف بزند و از خودش دفاع کند.

**در زمان سخنرانی وزیر اقتصاد، بسیاری از نمایندگان به صحبت های وزیر گوش نمی دادند و مشغول گفت وگو با یکدیگر یا با دولتمردان بودند.

** الیاس حضرتی نماینده تهران و عضو فراکسیون امید و از متقاضیان این استیضاح در واکنش به مخالفت فراکسیون امید با استیضاح کرباسیان امروز در صحن علنی خطاب به خبرنگاران گفت: اگر لازم باشد از این فراکسیون هم استعفا می‌دهم، اما در نطق خود این موضوع را مطرح می کنم.

وی در حاشیه جلسه استیضاح وزیر امور اقتصاد و دارایی به سمت جایگاه خبرنگاران با صدای بلند گفت: در اعتراض به تصمیم فراکسیون امید که امروز صبح خواسته‌اند از کرباسیان حمایت کنند، از این فراکسیون استعفا دادم زیرا در شرایط کنونی وزیر اقتصاد باید استیضاح شود.

حضرتی همچنین امروز در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اعلام کرد که صبح امروز از عضویت در فراکسیون امید استعفا دادم.

وی شب گذشته نیز در توئیتی اعلام کرد: اگر مسعود کرباسیان بار دیگر از مجلس رای اعتماد بگیرد یعنی مجلس دغدغه مسائل اقتصادی را ندارد. اعضای فراکسیون امید در جلسه صبح امروز که با حضور کرباسیان برگزار شد، با این استیضاح مخالفت کردند.

**حضرتی امروز یکی از سخنرانان موافق استیضاح وزیر امور اقتصادی و دارایی بود، وی امروز با مشت چندین بار به میز جلوی خود کوبید که برخی از نمایندگان با خنده خطاب به وی گفتند، می شکند.ا

ین نماینده مجلس در بخشی از سخنانش گفت: چرا باید فقط یک نفر استیضاح شود، باید رییس جمهوری، معاون اول و نهاوندیان، نیلی و نوبخت استیضاح شوند که در این زمان جمعی از نمایندگان احسنت – احسنت گفتند.

**مهرداد لاهوتی نماینده موافق استیضاح کرباسیان هنگام نطق خود خطاب به محمد عزیزی نماینده مردم ابهر که مقابل وزیر اقتصاد ایستاده بود، گفت: از مقابل کرباسیان کنار برود که همین امر باعث سوءتفاهم شد.
عبدالرضا عزیزی نماینده مردم شیروان که روی صندلی خود نشسته بود تصور کرد که لاهوتی منظورش با وی است، در حالی که به دلیل تشابه فامیلی این اتفاق افتاد، وی شروع به اعتراض کرد که رییس مجلس به این نماینده گفت آقای لاهوتی منظورشان به شما نبود.

اما عزیزی از صندلی خود برخاست و به جایگاه هیأت رییسه رفت و به قصد درگیری فیزیکی با مهرداد لاهوتی به سمت او یورش برد که نمایندگان او را دور کردند و وکیلی عضو هیات رییسه دهان او را گرفته بود.

در این هنگام دوباره لاهوتی به اشتباه گفت که من منظورم عبدالرضا عزیزی بود که در این هنگام نمایندگان مجلس به این اشتباه لفظی خندیدند.

**نهایتا پس از سخنان موافقان و مخالفان و وزیر اقتصاد، لاریجانی از نمایندگان دولت خواست که از جلسه خارج شوند و رای گیری به صورت مخفی و از طریق گلدان انجام شد.

**با وجود آن که فضای مجلس از صبح امروز آرام بود و کسی تصور نمی کرد، استیضاح کرباسیان رای بیاورد و سه فراکسیون شاخص مجلس با این استیضاح مخالفت کرده بودند ولی پس از سخنان الیاس حضرتی نماینده تهران، روی اصلی استیضاح آشکار شد.

کرباسیان با 137 رای موافق استیضاح، 121رای مخالف استیضاح و دو رای ممتنع از مجموع 260 رای ماخوذه نمایندگان از وزارت امور اقتصادی و دارایی کنار رفت.

**در پایان جلسه نمایندگان استیضاح کننده، پس از اعلام نتیجه آرا به سمت خبرنگاران آمدند و در حالی که برای خبرنگاران و فیلمبرداران دست تکان می دادند، شکار عکاسان شدند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز