وکیل آنلاین

۵ سال محرومیت از تحصیل در انتظار کسانی که در پایان نامه خود تقلب می کنند

تقلب-در-پایان-نامه

5 سال محرومیت از تحصیل در انتظار کسانی که در پایان نامه خود تقلب می کنند

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در صورتی که کشف شود پایان نامه و رساله ای فاقد اصالت بوده یا سرقت علمی شده است، ضمن ابطال پایان نامه، دانشجو اخراج یا به مدت 5 سال از تحصیل محروم می شود.

حسین سیمایی صراف در باره برخورد قانونی با تقلب در پایان نامه ها گفت: دانشگاه ها برای کشف پایان نامه های فاقد اصالت باید هیات های تخلفات انتظامی را فعال کنند.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه اصلی دانشگاه ها پیشگیری از وقوع تقلب است، تصریح کرد: مقابله بیشتر با تقلب در دانشگاه ها به بخش نیروی انتظامی و قوه قضاییه مربوط است اما دانشگاه ها با در پیش گرفتن راه کارهایی امکان پیشگیری از آن را دارند.

سیمایی صراف ادامه داد: یکی از راه های پیشگیری کاهش تعداد دانشجویان مقاطع تکمیلی به تناسب اعضای هیات علمی است تا استاد که مسئولیت راهنمایی و مشاوره در پایان نامه را قبول می کند، کنترل کامل بر فعالیت های دانشجو داشته و اصالت کار را احراز کند، سپس اجازه دفاع دهد.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر علوم با بیان اینکه فشارهای بیرونی دلیل افزایش ظرفیت مقاطع تکمیلی دانشگاه آزاد و موسسات غیردولتی است، تصریح کرد: در چنین شرایطی نسبت استاد به دانشجو به هم خورده از این رو استاد نمی تواند فعالیت های دانشجو را کنترل کند.

سیمایی صراف در باره برخوردهای صورت گرفته تاکنون گفت: برخوردها به دو صورت بوده است؛ به دانشگاه ها اعلام کرده ایم که دانشجو پس از تصویب پایان نامه ، اتمام کار و دفاع باید به سامانه «ایرانداک» به عنوان سامانه مشابهت یابی مراجعه کرده و از آن گواهی عدم مشابهت موضوع و محتوا را دریافت کند.

وی ادامه داد: باید حق الزحمه استادان پس از دریافت گواهی مشابهت یاب دانشجو پرداخت شود در غیر این صورت حق الزحمه پرداخت نمی شود.

سمایی صراف در پایان نیز به سومین راهکار پیشگیری از وقوع تقلب در پایان نامه های دانشجویی اشاره کرد و گفت: استاد، دانشگاه، هیات های تخلفات و کمیته های انضباطی دانشجویان باید نسبت به این موضوع حساس باشند. مواردی از تخلف نیز کشف کرده ایم که به کمیته ها و هیات تخلفات داده و مدرک یا پایان نامه ابطال شده همچنین داننشجو از ادامه تحصیل محروم شده است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز