وکیل آنلاین

کار یک مقام دولتی به خاطر اظهارنظر درباره حصر به کیفرخواست رسید

کیفرخواست-یک-مقام-دولتی

کار یک مقام دولتی به خاطر اظهارنظر درباره حصر به کیفرخواست رسید

دادستان عمومی و انقلاب تهران از صدور کیفرخواست علیه یک مقام دولتی به دلیل اظهارنظر در خصوص حصر مبنی بر اینکه «از حصر پوسته‌ای باقی نمانده است» خبر داد و گفت: در مورد گوینده این مطلب کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارسال شده است.

عباس جعفری دولت آبادی در نشست با مدیران رسانه ها ضمن تسلیت ایام عزاداری حضرت زهرا (س)، به بیان نکاتی در رابطه با موضوع حصر پرداخت و اظهار داشت: در خصوص حصر اخباری در رسانه‌ها منتشر می شود که صحت آن باید توسط دبیرخانه شورای امنیت ملی تایید شود.

دادستان تهران با اشاره به اظهارات یک مقام دولتی مبنی بر اینکه «از حصر پوسته‌ای باقی نمانده است»، از مسئولان خواست که متناسب با جایگاه و مسئولیت خود اظهار نظر کنند.

وی با بیان اینکه حصر باقی است و پوسته آن نیز نشکسته است، بیان داشت: هر زمان این پوسته شکست، از سوی مراجع ذیربط اعلام خواهد شد و مطبوعات اخبار حوزه حصر را صرفاً پس از تایید دبیر­خانه شورای امنیت ملی کشور منتشر کنند.

جعفری دولت آبادی علت بیان نکردن برخی مطالب را ناشی از ضرورت حفظ آرامش جامعه اعلام و تاکید کرد: ضرورت دارد مطبوعات اخباری که صحت ندارد، منتشر نکنند.

دادستان تهران با تاکید بر وظایف قانونی مطبوعات در انتشار اخبار صحیح، پیرامون درج مصاحبه­ای در یکی از روزنامه‌ها که مصاحبه شونده ادعای فروپاشی نظام را مطرح کرده بود، گفت: این حرف از سوی دشمنان از جمله وزیر خارجه آمریکا هم طرح می‌شود و تکرار این موضوع از زبان فردی ایرانی در یک روزنامه داخلی، این سوال را مطرح می­­سازد که چه تفاوتی است میان رسانه داخلی و دشمن که هر دو فروپاشی نظام را مطرح می­کنند.

وی افزود: ممکن است فردی به موضوعی اعتقاد داشته باشد، ولی اینکه رسانه‌ها اعتقاد این فرد را منتشر کنند، تعجب برانگیز است.

جعفری دولت آبادی با تاکید بر اینکه نظام اسلامی سقوط نخواهد کرد، از برخی افراد که بلندگوی تبلیغاتی برخی جریان‌های خاص می‌شوند خواست که از فضاسازی منفی خودداری کنند و به پیشبرد اهداف انقلاب کمک کنند.

وی در ادامه به بیان نکاتی پیرامون دشمنی‌های آمریکا با کشورمان پرداخت و جنگ اقتصادی و اقدام ترامپ برای برپایی کنفرانس ضد ایرانی ورشو را از جمله مصادیقی دانست که دشمنی آمریکا با نظام جمهوری اسلامی ایران را علنی‌تر کرده است.

وی با اشاره به برنامه‌ریزی دشمن برای پیشبرد اهداف خود و دور کردن مردم از صحنه انقلاب اسلامی، بر لزوم هوشیاری مسئولان تاکید کرد و گفت: در چهلمین سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی باید به مردمی که می‌خواهند جشن 22 بهمن را برپا کنند، امید داد و نقشه‌ها و برنامه‌ریزی‌های دشمن را خنثی کرد.

جعفری دولت آبادی با اشاره به اقدامات 6 ماهه اخیر دادستانی تهران در مبارزه با فساد پس از اخذ استجازه از مقام معظم رهبری، تشکیل شعب ویژه را به مثابه تحقق عملیاتی شدن برخی اقدامات با تکیه بر همت و اراده، عنوان کرد و بیان داشت: مبارزه با فساد در سال‌های گذشته به نحوی وجود داشته و دستگاه قضایی نیز به وظایفش در این زمینه عمل کرده است، ولی به این لحاظ که اخبار فساد برجسته شده، ادراک مردم نسبت به فساد افزایش یافته و مردم نسبت به شیوع فساد ابراز نگرانی می‌کنند.

وی با اشاره به شدت یافتن مبارزه با فساد در سال‌های اخیر، اظهار داشت: مبارزه با فساد اقتصادی به شدت ادامه دارد و اقدامات دستگاه قضایی با اخذ استجازه وارد مرحله جدیدی شده است.

وی با طرح پرسشی پیرامون چگونگی بالا رفتن ادراک فساد، تصریح کرد: باید بررسی شود که آیا این موضوع ناشی از اصل فساد است یا اینکه انتشار اخبار، گفته‌ها و عملکرد‌ها به‌ گونه‌ای است که تصور می‌شود کشور را فساد گرفته و مردم این موضوع را به حوزه‌های مختلف تسری می‌دهند.

دادستان تهران اظهار داشت: مطابق ارزیابی‌ها، مسئولان و نهاد‌های پاکدست در کشور وجود دارد ولی تصورات و پنداشت‌های مردم تغییر کرده و یکی از دلایل آن، انتشار اخبار متعدد مربوط به فساد است که دائما منتشر می‌شود و نگرش مردم را این گونه هدایت می‌کند که فساد همه جا را فرا گرفته؛ در حالی که مبارزه با فساد شدت بیشتری پیدا کرده است.

وی با اشاره به مفاد پژوهش ارائه شده در جلسه اخیر شورای اجتماعی کشور پیرامون میزان رضایت‌مندی مردم از خود و جامعه، خاطرنشان کرد: مطابق این پژوهش، افراد در زندگی فردی از وضع خود رضایت دارند، ولی وقتی از آنها در مورد امید به آینده سوال شده بود، پاسخ‌ها متفاوت بود؛ برخی از آنها نسبت به آینده اظهار ناامیدی کرده بودند و نسبت به برخی طبقات اجتماعی، نظرات منفی وجود دارد.

دادستان تهران گفت: مطابق این تحقیق، پنداشت‌های شخصی افراد خوب و مناسب است، ولی پنداشت‌های اجتماعی آنها تغییر کرده و وقتی این نگاه را به مسئولان، وضع اجتماعی، آینده کشور، امید به زندگی، پیشرفت در زندگی، پس‌انداز مالی، وضع معیشتی و اعتماد به برخی مسئولان و نهاد‌ها تسری می‌دهند، ابراز نگرانی می‌کنند و از عملکرد برخی مسئولان رضایت ندارند.

وی وظیفه رسانه‌ها در تغییر پنداشت‌های اجتماعی منفی و امیدوار نمودن مردم نسبت به آینده کشور را، مدیریت صحیح در انعکاس اخبار، انتشار آن به نحو مطلوب و جهت‌دهی فکری دانست و تصریح کرد: نظام اسلامی برای حاکمیت اسلام، مشارکت مردم، استقرار عدل، قسط و استفاده از مسئولان پاکدست بنا شده است.

جعفری دولت آبادی نتایج پژوهش دیگری در این زمینه را مورد اشاره قرار داد و افزود: 50 درصد از جامعه آماری پژوهش در رابطه با ادراک فساد ابراز نگرانی کرده‌اند. به تحلیل جامعه شناسان، تصور ادراک فساد در حوزه‌های اعتماد، سرمایه‌گذاری نسبت به آینده، پیشرفت، وضع آینده کشور، اعتماد به مسئولان و نظایر آن یکی نیست و پاسخ افراد جامعه به این قبیل سئوالات مشابه نبوده است.

دادستان تهران با تاکید بر اینکه رسانه‌ها می‌توانند در رابطه با مدیریت سلامت اجتماعی نقش موثری ایفا کنند، خاطرنشان کرد: وقتی مدام در رسانه‌ها، صدا و سیما و از قول مسئولان مسائل مرتبط با فساد بزرگ‌نمایی شده و به این تصور که آینده‌ای وجود ندارد و همه جا را فساد گرفته، دامن زده می‌شود، نگرش مردم به یک باور تبدیل شده و این تغییر باور به سختی صورت می‌گیرد.

جعفری دولت آبادی با اشاره به آشنایی مفسدان اقتصادی با راه‌ها و درگاه‌های نفوذ در سامانه‌ها و دارا بودن رانت اطلاعاتی در این زمینه، یادآور شد: متهمان اقتصادی در مدتی که سامانه ثبت سفارش کالا به دلایلی باز بود، صد‌ها خودرو وارد کردند و پیش از گران شدن ارز، از طریق سامانه ثبت سفارش، ارز‌های دولتی را اخذ و بدون وارد کردن کالا به قیمت آزاد فروختند.

دادستان تهران گفت: مشکل دیگر این بود که پیش از این، قانون اجازه انتشار تصاویر و اسامی مفسدان اقتصادی را قبل از قطعیت احکام نمی‌داد و مجمع تشخیص مصلحت مصوبه مجلس در این زمینه را خلاف بیّن شرع عنوان کرده بود و پیش از استجازه، احکام به سرعت قطعی نمی‌شد و تا رسیدن به مرحله نهایی و اجرای حکم، زمان زیادی طول می‌کشید.

وی افزود: قوه قضاییه پس از شناسایی این مشکلات، به دنبال راهکاری جهت کاهش مواعد رسیدگی بود که منجر به اخذ اذن از مقام معظم رهبری شد و با این هدف که مفسدین و اخلا‌ل‌گران اقتصادی پیام قوه قضاییه مبنی بر تشدید مبارزه با فساد را دریافت کنند، راهکار‌های میانی انتخاب شد.

وی با اشاره به تغییر ساختار مبارزه با فساد، تعیین شعب ویژه و انتخاب قضات با تجربه برای این شعبه‌ها، اظهار داشت: با توجه به استجازه، سرعت، دقت، قاطعیت و شفافیت از حیث انجام محاکمه علنی و انتشار اسامی محکومان مورد توجه و تاکید قرار گرفت و بر این اساس، برخی روند‌های شکلی حذف شد و رسیدگی‌های قضایی سرعت یافت.

جعفری دولت آبادی اعلام اسامی مفسدان را بازدارنده توصیف کرد و گفت: اتفاقاتی که اخیرا در مسیر مبارزه با فساد رخ داده مهم است ولی کمتر در رسانه‌ها به آن پرداخته می‌شود و در مقابل، وقوع فساد پررنگ جلوه داده می‌شود.

وی با بیان اینکه مطابق رصد رسانه‌ها، امید در مردم آن‌ گونه که باید بازنگشته است، افزود: اگر رسانه‌ها از مبارزه قوه قضاییه با فساد حمایت کنند و این اقدامات از جهت رسانه‌ای تقویت شود، اعتماد مردم به نظام بیشتر و امیدوارتر می‌شوند.

وی در ادامه با تقدیر از اقدام اخیر بانک مرکزی در رابطه با راه اندازی سامانه رفع تعهدات ارزی، تصریح کرد: حداقل 10 میلیارد دلار ارز‌های دریافتی در سال‌های 94، 95 و 96 مسترد نشده است. البته دولت باید زودتر از این سامانه فوق را راه اندازی می‌کرد ولی اکنون نیز با توجه به نقشی که این سامانه می‌تواند در مبارزه با فساد داشته باشد، دادستانی تهران از آن حمایت می‌کند.

دادستان تهران به یک پرونده کلان اقتصادی اشاره کرد و اظهار داشت: چرا در حساب بانکی متهمی که 400 میلیون دلار ارز دریافت کرده و در بازار آزاد فروخته و کارخانه ماشین‌سازی تبریز را خریداری کرده است، یکباره میلیارد‌ها تومان وارد می‌شود ولی مسئولان بانکی آن را به پلیس و دادستانی گزارش نکردند؟

وی با تاکید بر اینکه مطبوعات باید در حوزه مبارزه با فساد به قوه قضاییه کمک کنند، خاطرنشان کرد: اگر قوه قضاییه به تنهایی در رابطه با باز بودن منافذ فساد هشدار دهد، ممکن است برخی دستگاه‌ها این هشدار را از موضع مخالفت با دولت تصور کنند در حالی که رسانه‌ها در حوزه‌هایی از قبیل اعطای تسهیلات کلان و بدون ضابطه، عدم پیگیری معوقات بانکی، پول‌شویی، ضمانت‌نامه‌های جعلی و سوء استفاده از حساب‌های بانکی می‌توانند نقش هشدار دهنده ایفا کنند.

جعفری دولت آبادی با بیان اینکه بانک‌ها برای جذب سرمایه به سرمنشا وجوه توجه نمی‌کنند، افزود: در نتیجه این بی‌توجهی، یک فرد می‌تواند میلیارد‌ها تومان را در حساب بانکی فرد یا دیگران گردش دهد، مالیات ندهد، ارز بگیرد، کلاهبرداری کند، اموال مردم و بیت‌المال را به غارت ببرد و کسی هم به این موضوع پی نبرد تا اینکه با ارسال گزارشی یا اعلام شاکی خصوصی، قوه قضاییه به ماجرا ورود کند.

وی با بیان اینکه دولت سه و نیم میلیارد دلار ارز برای واردات دارو به شرکت‌های دارویی تخصیص داده است، گفت: مشخص نیست این ارز‌ها چگونه هزینه شده و کسی در این زمینه اطلاع‌رسانی نمی‌کند.

جعفری دولت آبادی توجه دستگاه‌های دولتی را به انجام وظایف و اعمال نظارت معطوف کرد و با اشاره به تشکیل بیست پرونده قضایی در رابطه با پیش‌فروش خودرو با مطالبات پنج هزار میلیارد تومانی شکات و عدم پاسخگویی دستگاه‌های متولی در این زمینه، افزود: در مورد شرکت‌های لیزینگی، بانک مرکزی و در رابطه با شرکت‌های پیش‌فروش خودرو، وزارت صمت باید نظارت را لحاظ و مطبوعات در این زمینه مطالبه‌گری کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید پیشگیری گسترده و مقابله محدود شود، در ارائه آمار پرونده‌های اخیر اقتصادی در حوزه اخلال در نظام ارزی و تلفن همراه گفت: در طول این شش ماه مجموع افراد بازداشتی در پرونده‌های اقتصادی 160 نفر است و 670 نفر ممنوع الخروج شدند. همچنین 133 فقره کیفرخواست صادر شده و به موجب این کیفرخواست‌ها 190 نفر تحت تعقیب قرار گرفتند که از این تعداد، حکم محکومیت 54 نفر در حال اجرا بوده و پرونده‌های زیادی در شعب ویژه در نوبت محاکمه است.

دادستان تهران در رابطه با مسئله گران‌فروشی و ارتباط آن با دستگاه قضایی، بین گرانی و گران‌فروشی قائل به تفکیک شد و اظهار داشت: گرانی امری اقتصادی است که بیشتر در حوزه اقدامات دولت قابل بررسی است ولی گران‌فروشی بیشتر مرتبط با حقوق عمومی و اصناف است.

وی با اشاره به تشکیل کمیته مقابله با گران‌فروشی در دادستانی تهران که نخستین جلسه آن چهارشنبه (فردا) برگزار می‌شود، این اقدام را راهی برای کمک به دولت عنوان نمود و از رسانه‌ها خواست در این زمینه به دستگاه قضایی کمک کرده و گران‌فروشی‌ها را به دادستانی گزارش کنند.

جعفری دولت آبادی گفت: با تشکیل این کمیته، منشا‌های گران‌فروشی شناخته خواهد شد و اگر دولت در این زمینه همکاری نکند، باید به مردم پاسخگو باشد زیرا قوه قضاییه مسئول مبارزه با گران‌فروشی نیست به لحاظ شرایط جنگ اقتصادی، به این موضوع ورود کرده است و در نظر دارد به رفع برخی مشکلات در حوزه گران‌فروشی کمک کند.

وی با اشاره به انتشار گزارشی با عنوان «فساد در لواسانات» در یکی از رسانه‌ها گفت: این قبیل اخبار باعث ناامیدی مردم می‌شود لذا این‌گونه نباشد که به جای مطالبه‌گری نسبت به مبارزه با فساد، به مردم نشانی غلط بدهید.

جعفری دولت آبادی تاکید کرد: رسانه‌ها در عین حال که اخبار صحیح را منتشر می‌کنند، نباید مردم را به آینده ناامید کنند و کارآمدی نظام اسلامی را که بقای آن حاصل خون هزاران شهید است زیر سئوال ببرند و اعتماد مردم به مسئولان را سلب کنند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه