وکیل آنلاین

شناسایی ۶ هزار تراکنش مشکوک و ۴ هزار فرار مالیاتی

تراکنش-مشکوک

شناسایی 6 هزار تراکنش مشکوک و 4 هزار فرار مالیاتی

برای جلوگیری از فرار مالیاتی  اقداماتی در دست اجرا می باشد، رییس کل سازمان امور مالیاتی گفت: در زمینه تراکنش های بانکی، پارسال ۶ هزار و پنج تراکنش مشکوک بالای پنج میلیارد تومان شناسایی و برای ۱۲ هزار میلیارد تومان، مالیات صادر شد.

سیدکامل تقوی نژاد روز سه شنبه در نشست خبری اظهار داشت: ۷۰ میلیون رکورد و تراکنش افراد مشکوک در دستور رسیدگی است که از این میزان، چهار هزار مورد فرار مالیاتی شناسایی شده و یک هزار مورد فرار مالیاتی در دستور کار رسیدگی است.

به گفته وی، در سه ماهه امسال با کمک قوه قضاییه و نیروی انتظامی ۲۳ عملیات اجرایی موفق برای شناسایی مودیان مشکوک به فرار مالیاتی انجام شد.

وی ادامه داد: در همین منطقه جغرافیایی ۲۴ شرکت در منازل مسکونی شناسایی شدند که فعالیت های وسیعی انجام می دادند؛ مالیات ابراز شده آنها ۴۲۴۰ میلیارد تومان بود اما پس از بررسی به ۹۸۳۰ میلیارد تومان رسید.

تقوی نژاد اظهار داشت: در حوزه مناطق آزاد نیز از ۲۰۵ شرکتی که در بخش خرید و عرصه محصولات پتروشیمی در بورس فعال بودند، چهار هزار میلیارد تومان اصل و جریمه مالیاتی صادر شد‌.

وی درباره شرکت های صوری نیز گفت: از ابتدای پیگیری این موضوع، چهار هزار شرکت شناسایی شدند؛ فقط 500 شرکت در سال گذشته شناسایی شد.

این مقام مسئول به شناسایی یک میلیون و ۹۰۰ هزار مودی جدید مالیاتی از طریق سامانه جامع مالیاتی نیز اشاره کرد و گفت: دادسرای ویژه فراریان مالیاتی در قوه قضاییه در شرف تاسیس است.

** کاهش 5 درصدی مالیات تولیدکنندگان

وی در ادامه افزود: با همراهی دولت و مجلس و طی مراحل قانونی، مالیات بخش تولید از 25 درصد کنونی به 20 درصد کاهش می یابد.

تقوی نژاد ادامه داد: یکی از برنامه های سازمان کاهش مالیات بخش تولید است و پیشنهادهایی به دولت شده اما نهایی شدن آن، نیازمند طی مراحل قانونی در دولت و مجلس است.

وی گفت: جهت گیری مهم سازمان در سال جاری کسب اعتماد بیشتر، رفع تبعیض مالیاتی، شناسایی مودیان جدید، جلوگیری از فرار مالیاتی و کمک به رفع موانع مالیاتی بخش تولید است.

** درآمد 262 هزار میلیارد تومانی مالیات و عوارض

به گفته تقوی نژاد، از ابتدای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان مردادماه امسال، 262 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و عوارض کسب شده که 89 هزار میلیارد تومان عوارض به شهردای ها و دهیاری ها اختصاص یافته است.

وی از صدور ۲۲ هزار میلیارد تومان برگ تشخیص مالیاتی برای فراریان مالیاتی خبر داد و گفت: در زمینه شناسایی شرکت های صوری از کارت های بازرگانی در چند ماه اخیر افرادی شناسایی شدند که به میزان سه هزار میلیارد تومان از مدارک و اسناد هویتی دیگران سوء استفاده کرده اند.

وی تاکید کرد: سوءاستفاده کنندگان بدانند که سامانه های اطلاعاتی سازمان مالیاتی اجازه تخلف نخواهد داد و با رصد تراکنش های بانکی و بررسی اطلاعات، مودیان واقعی را شناسایی می کنیم.

وی به مردم هشدار داد که مدارک هویتی و اسناد خود را در اختیار دیگران نگذارند زیرا علاوه بر جرایم مالی، مجازات کیفری دارد.

** تامین 40 درصد بودجه عمومی از مالیات

وی با اعلام اینکه نزدیک ۴۰ درصد بودجه عمومی دولت از مالیات تامین می شود، افزود در پنج ماهه امسال ۳۶ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات گرفتیم که سهم عوارض ۸۵۰۰ میلیارد تومان است که به حساب شهرداری ها واریز شد.

تقوی نژاد تاکید کرد: نسبت عملکرد مالیاتی پنج ماهه امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۰ درصد رشد دارد.

وی میزان مالیات اخذ شده در سال گذشته را ۹۶ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: ۹۷ درصد درآمدهای پیش بینی شده بودجه محقق شد.

این مقام مسئول یادآورشد: در خرداد و تیرماه امسال چهار میلیون و ۸۶۳ هزار و ۱۱۳ فقره اظهارنامه مالیاتی دریافت شد که چهار میلیون و ۱۶۰ هزار فقره آن مربوط به اشخاص حقیقی و مودیان مشاغل خودرو بود.

وی با بیان اینکه ۴۰ درصد تولیدناخالص داخلی از مالیات معاف است، گفت: برای گسترش عدالت مالیاتی و کمک به تولید این معافیت ها باید ساماندهی شود.

تقوی نژاد افزود: پنج هزار میلیارد تومان مالیات برای مودیان واقعی استفاده کننده از کارت های بازرگانی شناسایی کردیم.

** مالیات بر ارز، سکه و خودرو

رییس سازمان مالیاتی افزود: از ابتدای دستور رییس جمهوری برای برخورد قاطع مالیاتی با برهم زنندگان ارز، کارگروهی تشکیل شد و موضوع به طور مستمر پیگیری می شود.

وی ادامه داد: در زمینه ارز، اطلاعات اشخاص حقوقی صرف نظر از اینکه چه میزان خریده اند، پرونده های مالیاتی بررسی می شود اما قانون برای اشخاص حقیقی حد آستانه ای تعیین کرده که طبق آن عمل می شود.

تقوی نژاد اضافه کرد: در حوزه سکه جدولی برای خریداران تنظیم شده که اگر در شورای هماهنگی سران قوا تصویب شود تا ۲۵ سکه از پرداخت مالیات می شوند و کسانی که بیش از هزار سکه خرید کردند تا ۳۵ درصد مالیات مالیات بگیریم.

وی افزود: هرچند قانون به فعالان اقتصادی اجازه داده که تا تیرماه سال بعد اظهارنامه بدهند و سازمان مالیاتی نیز یکسال فرصت رسیدگی و اخذ مالیات دارد اما قرار است از این افراد به طور افراد مالیات علی الحساب بگیریم.

این مقام مسئول اضافه کرد: در قانون بودجه سال های ۹۶ و ۹۷ پیش بینی شده واردکنندگان خودرو باید علاوه بر مالیات معمول، ۶۰ درصد مالیات بدهند؛ این بند قانون ابهام داشت زیرا هم تکلیف قانونی نداشت و هم اینکه ردیف درآمدی ان برای گمرک دیده شده بود که باید تعیین تکلیف شود.

وی افزود: در زمینه واردات خودرو اسامی ۲۲ شرکت و شخص حقیقی را برای بررسی مالیاتی دریافت کردیم؛ فقط برای یک واردکننده ۸۳۰ میلیارد تومان برگ تشخیص صادر شد.

تقوی نژاد اظهار داشت: برای مالیات ستانی در حوزه ارز و سکه هرگونه اخذ مالیات جدید نیازمند تصویب قانون است؛ برای این کار، طرح های مختلفی مطرح شده که یکی از آنها مالیات از عواید سرمایه بوده که این نیز به سرمایه گذاری کلان نیاز دارد.

وی درباره رصد تراکنش های بانکی نیز گفت: اطلاعات سپرده ها و تراکنش ها از طریق بانک مرکزی در اختیار این سازمان قرار می گیرد.

** ناهمراهی یک بانک و موسسه اعتباری برای دادن اطلاعات مشتریان

رئیس سازمان امور مالیاتی یادآورشد: یک بانک و یک موسسه اعتباری اطلاعات مشتریان خود را به سازمان مالیاتی نمی دهند.

وی درباره مالیات ستانی از سپرده های بانکی نیز گفت: پذیرفته نیست کسی که سرمایه خود را در تولید هزینه می کند مالیات بدهد اما سپرده بانکی معاف باشد.

«البته این به معنی گرفتن مالیات از سپرده های اندک اقشاری چون بازنشستگان نیست بلکه سپرده هدی کلان مورد نظر است.»

معاون وزیر اقتصاد ادامه داد: مطالعه ۳۰ کشور با اقتصادهای مختلف نشان می دهد ۲۷ کشور از سپرده ها مالیات می گیرند؛ گزارش آن به وزیر اقتصاد داده شده است؛ اگر دولت قبول کند سازمان مالیاتی ورود می کند.

** تصویب اف ای تی اف، جلوی فرار مالیاتی را می گیرد

وی درباره تاثیر عضویت ایران در «اف ای تی اف» برای مقابله با فرار مالیاتی نیز گفت: پیام اصلی لوایح دولت در این زمینه شفافیت است؛ اگر تصویب شود مبارزه با فرار مالیاتی و شناسایی کسانی که مالیات نمی دهند، تسهیل می شود.

رییس سازمان مالیاتی درباره استنکاف پزشکان از تصب دستگاه کارتخوان در مطب ها نیز گفت: این هفته توافقی با وزیر ارتباطات و رییس کل بانک مرکزی انجام شد که روی دستگاه های کارتخوان، نرم افزاری برای مالیات ستانی نصب شود.

وی افزود: هرچند طبق قانون، الزامی به نصب پایانه فروشگاهی در واحدها نیست اما کسانی این دستگاه ها را برای فرار مالیاتی نصب نمی کنند و مردم را به زحمت می اندازند که سازمان مالیاتی با شدت بیشتر پرونده آنها را بررسی خواهد کرد.

تقوی نژاد یادآور شد: البته طبق قانون اصناف باید دستگاه های مکانیزه فروش، اجرایی شود که لایحه آن در مجلس در دست رسیدگی است.

وی افزود: می توان با نصب نرم افزارهای مالیاتی روی دستگاه های کارتخوان بخشی از این برنامه را پیش برد.
به گفته این مقام مسئول، حدود هفت صنف از جمله پزشکان و رستورانداران در اولویت نصب صندوق های فروشگاهی هستند.

** سرانجام مالیات از خانه های خالی

این مقام مسئول درباره اخذ مالیات از خانه های خالی نیز توضیح داد: طبق قانون وزارت راه و شهرسازی متولی راه اندازی شناسایی آپارتمان ها و املاک خالی است اما به تازگی وزیر مربوطه اعلام کرده که این کار از عهده آنها خارج است و در کمیسیون اقتصادی دولت پیشنهاد داده که راه اندازی سامانه به شهرداری ها واگذار و درآمد آن نیز به حساب شهرداری ها واریز شود.

تقوی نژاد تاکید کرد: کسی که سرمایه ای دارد، این اختیار را نیز دارد که آن را در بخش های مختلف اقتصادی از جمله مسکن سرمایه گذاری کند اما پذیرفته نیست که بخش های دیگر اقتصاد مالیات بدهند اما انبوه سازان و سازندگان مسکن حاشیه امن مالیاتی داشته باشند.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور درباره اینکه چه تضمینی وجود دارد که اطلاعات مربوط به مودیان مالیاتی بخصوص تراکنش ها و حساب های بانکی آنها مورد سوء استفاده قرار نگیرد، گفت: سامانه جامع مالیاتی به شکلی تنظیم شده که سطح دسترسی افراد و اینکه چه استعلام هایی از آن می شود، مشخص است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز