وکیل خانواده

هیچ دانش یا ویژگی خاصی درخصوص کسب آموزش برای وکیل خانواده در ایران وجود ندارد.
آنان پس از قبولی در آزمون وکالت برخی با اخذ پرونده‌های خانوادگی و مختص دعاوی خانوادگی و با کسب تجربه در این زمینه به فعالیت می‌پردازند.

5 وکیل خانواده

یکی از مهمترین ویژگی‌های وکیل خوب و کارآمد خانواده، دارا بودن از دانش کافی و معلومات لازم و تجربه کافی در زمینه پرونده‌های خانوادگی می‌باشد به گونه‌ای که ابتدا سعی در صلح و سازش و رفع اختلافات خانوادگی برآید و پس از آن درصورت عدم حصول سازش کلیه اقدامات لازم را در در احقاق حق موکل و ارائه راهکارهای لازم به عمل آورد.

آشنایی با ویژگی های منحصر به فرد وکیل خانواده

با توجه به دشواری شرایط خانوادگی و ایجاد اختلافات عدیده داشتن وکیل خوب در دعاوی خانواده می‌تواند از فروپاشی بنیان خانواده جلوگیری کند و یا درصورت بروز مشکلات خانوادگی با توجه به بالا بودن حساسیت دعاوی خانواده، بهترین و کارآمدترین مشاوره خانوادگی را متناسب با وضعیت فرد و زندگی مشترک وی ارائه نماید همچنین یکی از عواملی که وکیل متخصص خانواده را از دیگر وکلا مجزا می‌کند داشتن موفقیت در پرونده‌های پیشین خود می‌باشد.

31 وکیل خانواده

مزیت وضرورت استفاده از وکیل خانواده در دعاوی خانوادگی

داشتن یک وکیل خوب متخصص در شهر خود در دعاوی خانواده در پرونده‌های خانواده بخصوص دعاوی طلاق قطعاً در روند پرونده طلاق و سایر پرونده‌های خانواده تأثیر مثبت دارد به گونه‌ای که رأی به نفع شما خواهد بود. بنابراین در انتخاب وکیل خانواده در دعاوی خانواده خود علاوه بر پرس‌وجو سوابق وکیل و میزان موفقیت در پرونده‌های حقوقی و خانواده را مد نظر قرار دهید.

2 وکیل خانواده

چگونه وکیل خانواده خوب پیدا کنیم؟

سیستم قضایی ایران دعاوی خانواده در دادگاه‌های اختصاصی خانواده رسیدگی می‌شود به گونه‌ای که یک نفر قاضی و یک نفر مشاور زن در معیت قاضی به دعوا رسیدگی می‌کنند.
دعاوی مربوط به
۱- انحلال نکاح (با طلاق، فسخ، بطلان عقد نکاح، بذل مدت)
۲- مطالبه مهریه
۳- شروط ضمن عقد نکاح
۴- اجازه مجدد مرد برای ازدواج
۵- حضانت و ملاقات فرزندان مشترک
۶- سلب و لغو حضانت
۷- نفقه زوجه
۸- نفقه اقارب
۹- الزام به تمکین
۱۰- نامزدی و خسارات ناشی از برهم خوردن آن
۱۱- استرداد جهیزیه
۱۲- تهیه مسکن مشترک
۱۳- اثبات نکاح
۱۴- ممنوع الخروج کردن زوجه و فرزند و رفع آن
در دادگاه خانواده رسیدگی می‌شود.

انحلال نکاح و عقد ازدواج

  • طلاق به درخواست زوج

یکی از موارد انحلال عقد نکاح طلاق می‌باشد و از انواع آن طلاق به درخواست زوج است که زوج با داشتن حق قانونی طلاق می‌تواند زوجه را طلاق دهد لکن در صورتی که بدون علت قانون اقدام نماید می‌بایست بدواً درخصوص کلیه حق و حقوق مالی زوجه توسط قاضی رسیدگی‌کننده به دعوای طلاق تعیین تکلیف گردد.

  • طلاق به درخواست زوجه

    در این نوع طلاق درصورتی که مرد راضی به طلاق دادن نباشد و زن درصورتی که شرایط عسروحرج مطابق ماده ۱۱۳۰ قانون مدنی برای وی فراهم باشد می‌تواند با اثبات، دعوای طلاق را مطرح نماید، دادگاه در این دعوا حکم طلاق صادر می‌نماید که اعتبار آن ۶ ماه است.

  • طلاق توافقی

درصورتی که طرفین عقد نکاح هر دو موافق طلاق باشند با ارائه دادخواست طلاق توافقی دعاوی خود را مطرح می‌کنند که قبل از رسیدگی حتماً می‌بایست به اداره بهزیستی بابت مشاوره طلاق رجوع نمایند که با برگه عدم سازش مشاوره بتوانند طرح دعوای طلاق نمایند. طرفین نمی‌بایست در این نوع طلاق درخصوص کلیه حق و حقوق مالی زن اعم از مهریه، نفقه، اجرت المثل جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزندان مشترک نیز توافق نمایند دادگاه پس از رسیدگی اقدام به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید که مهلت اعتبار تا ثبت آن در دفترخانه ۳ ماه می‌باشد.

  • فسخ نکاح

در عقد نکاح طرف نمی‌توانند حق فسخی برای خود متصور شوند لکن درصورت حصول شرایط ذیل نکاح فسخ می‌گردد.
عیوبی که به طرفین حق فسخ می‌دهد برخی مختص زن و برخی مرد می‌باشد
اگر بعد از عقد نکاح بر یکی از زوجین معلوم شود که دیگری دیوانه بوده،حق فسخ وجود دارد
همچنین اگر بعد از عقد و حتی بعد از رابطه زناشویی و آمیزش مرد دیوانه شود زن حق فسخ دارد ولی اگر زن بعد از آمیزش دیوانه شود مرد حق فسخ ندارد
انواع عیوب موجب فسخ نکاح برای مرد:
۱- عَنَن مرد: یک بیماریست که درنتیجه آن مرد از عمل نزدیکی ناتوان می‌گردد.
۲- خِصاء: اخته بودن آلت تناسلی
۳- ناتوانی جنسی
۴- جنون مرد

انواع عیوب موجب فسخ نکاح برای زن:
۱- قَرَن
۲- کچلی زن
۳- جذام
۴- اِفضاء (یکی بودن گذرگاه حیض با مقعد یا مثانه)
۴- زمین‌گیری
۵- نابینایی از هر دو چشم

  • بطلان عقد نکاح

از موارد باطل بودن عقد نکاح

۱- اختلاف در جنسیت طرفین
۲- اراده: عقد نکاح باید با اراده و قصد واقعی طرفین باشد درصورتی که یکی از آن دو در حالت جنون و مستی باید عقد نکاح باطل است درخصوص مجنون نیز اذن و اجازه دادستان الزامی است.
۳- اهلیت داشتن: هر دو طرف باید بالغ و عاقل باشند نکاح فرد زیر سن بلوغ باطل می‌باشد.

  • بذل مدت

مطابق ماده ۱۱۳۹ قانون مدنی طلاق مختص عقد نکاح دائم است و عقد نکاح موقت از طریق بذل مدت منقضی می‌گردد. بنابراین بذل مدت تنها مختص عقد نکاح موقت است که اگر مرد تمایل داشته باشد می‌تواند الباقی مدت باقی‌مانده را به زن بذل نماید. بذل مدت از حقوق مختص مرد در عقد نکاح موقت می‌باشد همچنین می‌تواند برای بذل مدت به زن وکالت دهد تا به نیابت از خود اقدام نمایند لازم به ذکر است مهریه در عقد نکاح موقت در هر صورت بر عهده مرد است و با بذل مدت ساقط نمی‌شود.

مطالبه و اجرای مهریه

مهریه

مهریه یکی از حقوق مالی زن می‌باشد و با تعیین آن در عقد نکاح، مرد در صورت درخواست زن می‌بایست آن را پرداخت نمایید کلیه پرونده‌های مرتبط با مهریه به اجرائیات ثبت اداره پنجم مهریه ارجاع می‌گردند که زن می‌تواند از این طریق کلیه اموال متعلق به مرد را توقیف نماید. امکان بذل آن از طریق وجود شرایط نیز میسر می‌باشد.