وکیل آنلاین

ازدواج مجدد

ازدواج مجدد

اجازه ازدواج مجدد

اجازه ازدواج مجدد، فقط برای مرد، و با رعایت شرایط خاصی در قانون حمایت خانواده و قانون مدنی پیش بینی شده است. اجازه ازدواج مجدد، که از دادگاه خانواده صادر می شود، موجب ایجاد حق طلاق برای زن نمی شود. اما در صورتی که مرد، بدون رضایت همسر اول و یا بدون اثبات تخلف از سوی زن در دادگاه خانواده، اقدام به ازدواج مجدد نماید، حق طلاق زن، ایجاد شده و زن می تواند تحت شرایطی دادخواست طلاق نماید.

اصل در زندگی مشترک بر رعایت حقوق و انجام تکالیف، از سوی زوجین می باشد. اما در مواردی که مرد، به تکالیف خود در زندگی زناشویی، از قبیل، حسن معاشرت، پرداخت نفقه، همخوابگی و سایر وظایف عمل نمی کند، برای زن حق طلاق ایجاد می شود و امکان ازدواج مجدد زوجه، قبل از طلاق و سپری شدن ایام عده، وجود ندارد. اما برای زوج، این مطلب متفاوت است.

سوالات متداول درباره دادخواست ازدواج مجدد

دادخواست ازدواج مجدد، در چه مواردی مطرح می شود و مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوای اجازه ازدواج مجدد کدام دادگاه است؟
آیا ازدواج مجدد مرد، بدون اجازه زن و یا بدون تجویز ازدواج مجدد از سوی دادگاه جرم است؟
در صورت ازدواج مجدد مرد بدون اجازه همسر اول، تکلیف وی چیست؟
در صورت عدم تمکین زن برای رابطه زناشویی و یا محکومیت زن به حبس، حق ازدواج مجدد برای مرد ثابت می شود؟
ازدواج مجدد زن، چگونه امکان پذیر است؟
موضع قانون جدید حمایت خانواده درباره ازجازه ازدواج مجدد چیست؟
مدارک لازم جهت دادخواست اجازه ازدواج مجدد چیست؟
وکیل خانواده و متخصص در پرونده اجازه ازدواج مجدد کیست؟
سوالات حقوقی و مشاوره خانواده درباره شرایط و آثار حقوقی ازدواج مجدد مرد، در ادامه مقاله پاسخ داده خواهد شد.

موارد درخواست اجازه ازدواج مجدد

در صورت جلب رضایت همسر اول، امکان طرح دعوای تجویز ازدواج مجدد و یا اجازه ازدواج مجدد وجود دارد.
عدم توانایی همسر اول به ایفای وظایف زوجیت و زناشویی.
در صورت اثبات عدم تمکین خاص زوجه در دادگاه خانواده.
مبتلا شدن زن به بیماریهای صعب العلاج و جنون.
محکومیت کیفری قطعی زن به محکومیت حبس بیش از ۵ سال.
مبتلا شدن زن به هرگونه اعتیاد مضر و مخل به زندگی زناشویی.
ترک زندگی مترک از سوی زن.
غیبت طولانی مدت زن و یا مفقودالاثر شدن وی.
ازدواج مجدد مرد، بدون رضایت همسر اول و بدون حکم اجازه ازدواج مجدد

اگر مردی بدون اخذ رضایت همسر اول، و یا بدون وجود یکی از شرایط مندرج در فوق، و به صورت کلی، بدون اخذ اجازه ازدواج مجدد از دادگاه، اقدام به ازدواج دوم به صورت دایم نماید، مرتکب جرمی از بابت ازدواج نشده است و ازدواج هم صحیح است. اما به دلیل اینکه ثبت ازدواج دایم، ضروری است و دفاتر ازدواج هم، ازدواج دوم را بدون اجازه و حکم دادگاه ثبت نخواهند کرد، در نتیجه به دلیل عدم ثبت واقعه ازدواج، مرد قابل تعقیب و محکومیت کیفری است. در این گونه موارد، دادگاه علاوه بر محکومیت مرد به مجازات، دستور ثبت ازدواج را هم می دهد. اما این نکته با موضوع دیگری در تضاد است. چرا که، در صورت ازدواج مجدد مرد، بدون اجازه دادگاه، و طرح دادخواست الزام به ثبت ازدواج دایم از سوی زوجه، دادگاه خانواده حق رسیدگی و صدور حکم الزام شوهر به ثبت واقعه ازدواج دایم دوم را ندارد و باید قرار عدم استماع دعوا صادر نماید. حال اگر زوجین، از ازدواج دوم و دایمی مرد، دارای فرزندی شوند، تکلیف چیست؟ با توجه به ابهام قانون در این مورد، و صحیح بودن ازدواج دوم مرد بدون حکم دادگاه، از نظر شرعی، طفل، متعلق به زوجین و مشروع می باشد، و بنا به وحدت ملاک درباره ازدواج موقت، که ثبت ازدواج موقت را در صورت تولد فرزند از این ازدواج ضروری و لازم می داند، به طریق اولی، ازدواج دوم مرد نیز قابل ثبت است. بهتر است قانونگذار درباره این تعارض چاره ای بیاندیشد.

اثر حقوقی دیگر ازدواج مجدد مرد بدون اجازه ازدواج مجدد از سوی دادگاه، ایجاد حق طلاق برای زوجه است. طبق شرایط ۱۲ گانه عقدنامه، در این گونه موارد، زوجه می تواند از دادگاه خانواده درخواست صدور حکم طلاق به دلیل ازدواج دوم مرد نماید.

آیا برای ازدواج موقت مرد هم اجازه ازدواج مجدد از سوی دادگاه لازم است؟

موضوع ازدواج موقت مردان متاهل، و ایجاد حق طلاق در صورت ازدواج مجدد و موقت مرد، بین قضات و حقوقدانان نظریات مختلف و متفاوتی دارد. اما رویه قضایی بر عدم ایجاد حق طلاق برای زن، در صورت ازدواج مجدد مرد، از طریق ازدواج موقت دارد. با توجه به اینکه ثبت رسمی ازدواج موقت نیز جز در موارد مندرج در قانون حمایت خانواده جدید، الزامی نیست، امکان استعلام و اثبات وقوع ازدواج نیز کاهش می یابد. در هر صورت ازدواج موقت، دلیلی بر ایجاد حق طلاق زن نیست.

ازدواج مجدد زن

ازدواج مجدد زن، فقط در صورتی امکان پذیر است که ازدواج اول وی، به یکی از طرق قانونی مانند فسخ نکاح، انفساخ نکاح، ابطال نکاح و یا طلاق منحل شده و پس از سپری شدن عده معین شرعی، اقدام به ازدواج مجدد نماید. در حالت متاهل بودن زن، و با هرنوع تخلف یا عیب صورت گرفته از سوی مرد، زن فقط امکان درخواست طلاق و یا فسخ نکاح در موارد قانونی دارد.

مدارک لازم جهت دادخواست اجازه ازدواج مجدد

رضایت نامه همسر اول و یا رای قطعی عدم الزام به تمکین زوجه.
مدرکی که یکی از موارد مندرج در قانون را جهت طرح خواسته اجازه ازدواج مجدد اثبات نماید.
کارت ملی، عقد نامه و شناسنامه.
وکالتنامه وکیل در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم می شود.
تکمیل دادخواست اجازه ازدواج مجدد و پرداخت هزینه دادرسی.
مراحل رسیدگی به دعوای اجازه ازدواج مجدد

رسیدگی به دعوای اجازه ازدواج مجدد، در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد. دادگاههای خانواده تهران، به لحاظ منطقه بندی متعدد هستند. مجتمع قضایی خانواده محلاتی، مجتمع قضایی خانواده ونک، دادگاه خانواده مستقر در مجتمع باهنر، دادگاه خانواده مستقر در مجتمع مفتح، دادگاه خانواده مستقر در مجتمع صدر و دادگاه خانواده مستقر در یافت آباد، از جمله دادگاههای خانواده تهران هستند. اما برای تقدیم دادخواست اجازه ازدواج مجدد در تهران و مراکز استانها، نیازی به حضور در دادگاه نیست. از طریق یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست اجازه ازدواج مجدد، تکمیل و ارسال می شود و پس از وصول در دادگاه خانواده، وقت رسیدگی تعیین و طرفین به دادرسی دعوت می شوند. در شهرستانها نیز، دادخواست اجازه ازدواج مجدد، مستقیما به دادگستری تقدیم می شود.

وکیل خانواده و وکیل دعوای اجازه ازدواج مجدد

بهترین وکیل خانواده، وکیل پایه یک دادگستری است، که اشراف کامل بر حقوق خانواده و قوانین قدیم و جدید مرتبط با خانواده دارد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

telegram ازدواج مجددinstagram ازدواج مجدد

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار :

android ازدواج مجدد

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز