پرسش و پاسخ حقوقی رایگاننفقه در حق حبس و درخواست طلاق زوجه
امیـــــرخان asked 3 هفته ago

باسلام و درود.زوجه ای که از حق حبس استفاده میکند آیا اگر درخواست طلاق بدهد به دادگاه و زوج به طلاق دادن مخالف باشد آیا باز هم مستحق نفقه خواهد بود؟آیا نسبت به مبلغ نفقه کمتر خواهد شد یا همان میزان و بر اساس سال؟متشکرم

1 Answers
مدیر سایت عضو سایت answered 3 هفته ago

با درود خدمت شما کاربر گرامی
ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی به صراحت زن را زمانی كه اعمال حق حبس زن می نماید مستحق نفقه می داند. بنابراین اگر زوجه حاضر به تمكین باشد ولی آن را موكول به دریافت مهر كه حق وی است، بنماید عنوان ناشزه نداشته و از این رو زوج مكلف است كه نفقه همسرش را پرداخت كند و تاثیری در مبلغ پرداختی ندارد . تقاضای طلاق منعی برای حفظ حق حبس ندارد . زمانی که زوج رضایت به جدایی دهد بعد از طلاق نفقه به زوجه تعلق نمیگیرد ولی پرداخت مهریه بر قوت خود باقیست . موفق باشید .

جهت مشاوره با وکیل متخصص با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷ از خطوط ثابت تماس حاصل نمایید .
جهت نگارش لایحه ، درخواست وکیل ، مشاوره حضوی و تنظیم قرارداد با شماره ۸۸۹۶۸۳۷۲ تماس حاصل نمایید .
لطفابا ثبت نظرات خود در دیدگاه وب سایت یا بخش نظرات اپلیکیشن دادورزیار در کافه بازار ما را حمایت کنید .