محمد asked 8 ماه ago

عرض سلام و ادب خدمت شما
اینجانب و همسرم دو سال است که عقد کردیم بعد از گذشت یک سال متاسفانه اختلافاتی با هم پیدا کردیم که موجب شکراب شدن روابط شد ولی باز بنا را بر تفاهم و تعامل گذاشتیم. حدود دو هفته پیش متوجه شدم که همسرم مهریه خود را از طریق اداره ثبت درخواست کرده(خودروی شخصی و کلیه حسابهای بانکی من را توقیف کرده) . مقدار مهریه 350 سکه و سه دانگ منزل که قید شده زوج از منزلی که آینده خودش بسازد یا بخرد باید به زوجه بدهد . در صورتجلسه عقد تعداد 110 سکه عندالمطالبه و مابقی عندالاستطائه قید شده . حال چند سوال از محضر شما دارم.
1- مراحل حقوقی بعد از این اقداماتی که زوجه انجام داده چیست و وظیفه بنده چیست؟
2- سال گذشته و امسال اینجانب مشغول کار کشاورزی هستم و سال گذشته مقداری از محصول به دست آمده را در انباری متعلق به برادرم نگهداری میکردم ولی امسال محصول انبار کرده ندارم . آیه زوجه میتواند ادعا کند محصولی که در انبار برادرم است متعلق به من هست یا نه؟ و در صورت ادعای مذکور آیا دادگاه حکم به توقیف موجودی انباد مذکور میدهد یا خیر؟
3-با توجه به اینکه بنده توانایی پرداخت مهریه را ندارم برای اعسار چه باید بکنم؟ آیا دادگاه حکم به بازداشت یا زندان اینجانب میدهد؟ برای جلوگیری از بازداشت یا زندان چه باید بکنم؟
4-با توجه به اینکه هنوز ازدواج نکرده ایم ملاک مهریه چقدر است؟ نصف مهریه یا تمام مهریه؟ و در کل ملاک مهریه در قانون جدید چه تعداد سکه است؟
بابت طولانی سدن سوالات عذرخواهی میکنم.

1 Answers
مدیر سایت عضو سایت answered 8 ماه ago

با درود خدمت شما کاربر گرامی
کلیه حسابهای شما و خودروی شما به نفع زوجه ضبط خواهد شد .
صرف ادعای ایشان نمی توانند محصول داخل انبار برادر شما را توقیف کنند و باید مدارکی محکمه پسند مبنی بر اینکه شما مالک آن هستید به دادگاه ارائه دهند . شما باید در خصوص باقیمانده مهریه عندالمطالبه از طریق دادگاه دادخواست اعسار از پرداخت باقیمانده مهریه را بدهید و برای مهریه عندالاستطاعه نیازی به ارائه دادخواست نیست و زوجه باید اثبات تمکن مالی شما را نماید . مهریه به هر تعداد قابل دریافت است فقط تا ۱۱۰ سکه زوج بابد عدم تمکن مالی را اثبات کند و بالای این تعداد زوجه باید تمکن مالی شما را ارائه کند . پس از قبول دادخواست اعسار باقیمانده مهریه تقسیط می شود . درصورت دوشیزه بودنزوجه فقط مستحق دریافت نیمی از مهریه می باشند .
لازم به توضیح است عملا شرط تحویل ملک باطل است به علت اینکه ملکی که هنوز ساخته یا خریداری نشده است نمی توان به عنوان مهریه در نظر گرفت مگر در شرایط و شروط خاص آن . موفق باشید .

جهت مشاوره با وکیل متخصص با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷ از خطوط ثابت تماس حاصل نمایید .
جهت نگارش لایحه ، درخواست وکیل ، مشاوره حضوی و تنظیم قرارداد با شماره ۸۸۹۶۸۳۷۲ تماس حاصل نمایید .
لطفابا ثبت نظرات خود در دیدگاه وب سایت یا بخش نظرات اپلیکیشن دادورزیار در کافه بازار ما را حمایت کنید .