پرسش و پاسخ حقوقی رایگاندسته بندی: سوالبخشش مهریه و نفقه_وکالت طلاق
Tooba asked 9 ماه ago

سلام
از قبل در خواست مهریه و نفقه داده بودم و تا مرحله آخر که شوهرم باید پراخت میکرد پیش رفتم وگرنه حکم جلبش صادر میشد ولی بنده بدلیل آزار و اذیت از طرف شوهرم محضری مهریه و نفقه ام را بخشیدم و وکالت طلاق از شوهرم گرفتم.
۱)در حال حاضر میتونم طلاقم بگیرم و بعد مجددا برای گرفتن مهریه اقدام کنم.؟؟؟
۲)یا در صورتی که من از وکالت طلاق استفاده نکنم میتونم مجددا برای مهریه اقدام کنم.یا اینکه اصلا حقی واسه گرفتن مهریه بعد از طلاق دارم ؟؟؟
.لطفا در هر دو صورت راهنماییم کنید.

1 Answers
مدیر سایت عضو سایت answered 9 ماه ago

با درود خدمت شما کاربر گرامی
اگر شما در قبال وکالت طلاق مهریه خود را بخشیده باشید می توانید به آن رجوع کنید ولی دیگر نمی توانید از وکالت طلاق خود استفاده کنید . اگر از وکالت طلاق استفاده کنید و هبه معوض باشد دیگه نمی توانید به مهریه خود رجوع کنید .
به طور کلی هبه غیرمعوض بدین معناست که زن بدون هیچ چشمداشت و عوضی مهریه اش را بذل می کند.هبه معوض یعنی بخشیدن مهریه در مقابل چیزی ( انجام یا عدم انجام کاری ) باشد.مثلا زوجه در عوض موافقت زوج با طلاق ، تمام یا قسمتی از مهریه خود را می بخشد.اما ابراء آنست که زن ذمه شوهر را نسبت به مهریه ساقط کند.یعنی بگوید چیزی از حق من بعنوان مهریه به گردن تو نیست و بری الذمه هستی (اسقاط دین).در مورد هبه غیر معوض، زن همیشه می تواند به مابذل ( آنچه بخشیده ) رجوع کند.ولی در صورتی که هبه معوض باشد و عوض هم داده شده باشد طبق ماده ۸۰۳ قانون مدنی هبه، قابل رجوع نیست.اما هرگاه هبه، معوض و در قبال طلاق باشد، در صورتی که زوجه در دوران عده به مهریه رجوع کند،زوج هم می تواند رجوع به زوجیت کند.

یعنی طلاق بائن تبدیل به طلاق رجعی میشود.از طرف دیگر اگر بخشیدن مهریه در مقابل طلاق باشد و طلاق داده نشود، این امر ابراء محسوب نشده و یک هبه قابل رجوع است.حالت آخر ( ابراء) نیز بدلیل آنکه اسقاط دین است،اساساً قابل رجوع نیست.چرا که ابراء یکی از اسباب سقوط تعهد است . موفق باشید .

جهت مشاوره با وکیل متخصص با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷ از خطوط ثابت تماس حاصل نمایید .
جهت نگارش لایحه ، درخواست وکیل ، مشاوره حضوی و تنظیم قرارداد با شماره ۸۸۹۶۸۳۷۲ تماس حاصل نمایید .
لطفابا ثبت نظرات خود در دیدگاه وب سایت یا بخش نظرات اپلیکیشن دادورزیار در کافه بازار ما را حمایت کنید .