فرشاد عباس زاده asked 2 ماه ago

باسلام و خسته نباشید خدمت تمامی دست اندرکاران محترم دادورزیار.
بنده متاهل و دانشجو هستم و هم در شهرستان تبریز با پدرم سوپرمارکتی داریم و مشغول کار هستیم.مدتی پیش بایکی از همکلاسی هام که وی نیز متاهل هستش دوست شدم و ایشان از بانکی وام گرفت که باتوافق همدیگر، پول وام را باهم تقسیم کردیم و مقداریش را من برداشتم و ماهیانه اقساط بانکی مربوط به خودم را یا خودم شخصا به بانک باز پرداخت میکردم ویا اینکه به ایشان نقدا پرداخت میکردم و یا به کارت بانکی اش انتقال وجه میدادم تا ایشان قسط بانکی مربوط به من را پرداخت کند. وایشان از مغازه مان برای خونه اش بصورت عمده خرید میکرد و کمی از پولش را نقد پرداخت میکرد و مابقی را چندین بار به کارت بانکی ام انتقال وجه میداد و اینکار چندین نوبت و به کرار تکرار شد. و وقتی پدرم دید که میزان بدهی وی به من زیاد شده با من دعوا کرد و من قضیه را به دوستم گفتم و از ایشان نسبت به میزان بدهی اش که بیش از 30 میلیون تومان میشد چندین فقره سفته جمعا بمبلغ30میلیون تومان در حضور پدرم گرفتم و نزد من ماند تا وی هروقت بدهی اش را پرداخت نماید سفته ها را بهش مسترد نمایم.ولی متاسفانه با گذشت چندین ماه، ایشان نسبت به پرداخت بدهی اش اقدامی نکرد و من مجبورا بهش گفتم اگر بدهی اش را نپردازد با ارائه سفته ها از ایشان شکایت خواهم کرد. که ایشان بلافاصله مثلا خواسته زرنگی و پیش دستی کند و علیرغم اینکه بدهی اش را پرداخت نکرده و تسویه ننموده است رفته فورا اظهارنامه ای تنظیم نموده و بدون اینکه اظهارنامه توسط دادسرا مهر،شماره و تاریخ درج شده باشد فقط با ابطال دوعدد تمبر50/000ریالی، توسط مامور پست به همسایه مون بدون اخذ رسید داده شده و آورنده فورا محل را ترک کرده و اظهارنامه توسط مامور دادگستری ابلاغ نشده است و بنظر من این اظهارنامه چون شماره و تاریخ و مهر نشده توسط دفتر دادسرا و اینکه توسط مامور ابلاغ دادسرا هم ابلاغ نشده ، جعلی باشد و قصد ترساندن مرا داشته است. و در اظهارنامه ای هم که برایم مثلا فرستاده اظهار نموده است براینکه سفته هایش را بهش بدهم و اظهار نموده که سفته ها پیش من امانت بوده است. که این گفته وی، کاملا خلاف واقعیت است چون سفته ها نسبت به بدهی اش صادر شده است. و بصورت شفاهی،تلفنی و پیامکی هم گفته که از من شکایت خواهد کرد به اینکه وی پولها و میزان بدهی اش را در چندمرحله به کارت بانکی من انتقال وجه داده و تهدید کرده که با دادن پرینت انتقال وجه ها پیش قاضی مرا محکوم خواهد کرد. و این درصورتی است که انتقال وجه ها یعنی کارت به کارتی دوطرفه بوده و ربطی به این سفته ها ندارد. و آن انتقال وجه ها از بابت پول وام و قسط وام و قرضهای دیگر بوده و من برای گفته و ادعاهایم پدرم را بعنوان شاهد عینی دارم که میتواند در دادگاه شهادت بدهد. میخواستم راهنماییم کنید اینکه:
1-آیا اظهارنامه بدون شماره و تاریخ و مهر دادسرا به سخص فرستاده میشود.
2-آیا اظهارنامه توسط پست به شخص فرستاده میشه، یا اینکه حتما بایستی توسط مامور واحد ابلاغ دادگستری به مخاطب آورده و ابلاغ میشود؟ 
3- آیا وی میتواند تنها بخاطر انتقال وجه هایی که فی مابین مان اتفاق افتاده ادعای استرداد سفته ها را بنماید؟و بگوید که سفته ها امانت است بدون اینکه مدرکی مبنی برامانتی بودن سفته ها داشته باشد و حتی وی شاهدی هم در این خصوص و ادعایش ندارد.
4-آیا پدرم میتواند بعنوان شاهد از طرف من به دادگاه معرفی شود و شهادت وی از طرف قاضی پذیرفته میشود؟

5-آیا بنده میتوانم با ارایه سفته ها به دادگاه علیه وی شکایت و بازپرداختی مبلغ سفته ها را بخواهم.
ببخشید که متن سوالم طولانی شد.چون مجبور بودم توضیح اضافه تر بدهم تا متوجه قضیه بشوید.
سپاسگذارم
 

1 Answers
مدیر سایت عضو سایت answered 2 ماه ago

با درود خدمت شما کاربر گرامی
از طریق دفاتر خدمات قضایی الکترونیک اقدام به ارسال کردند و هر شخصی می تواند این امر را بدون طرح شکایت انجام دهد . ایشان می تواند به استناد مبالغ واریزی سفته ها را طلب نماید ولی با توجه به رابطه مالی احتمال رد دعوی می باشد . پدر شما نمی تواند به عنوان شاهد معرفی گردد . موفق باشید .

جهت مشاوره با وکیل متخصص با شماره ۹۰۹۲۳۰۵۵۱۷ ویژه استان تهران و ۹۰۹۹۰۷۲۹۵۷  ویژه سراسر کشور از خطوط ثابت تماس حاصل نمایید .

جهت نگارش لایحه ، درخواست وکیل ، مشاوره حضوی و تنظیم قرارداد با شماره ۸۸۹۶۸۳۷۲ تماس حاصل نمایید .

لطفابا ثبت نظرات خود در دیدگاه وب سایت یا بخش نظرات اپلیکیشن دادورزیار در کافه بازار ما را حمایت کنید .