وکیل آنلاین

۷۰ درصد کشته های تصادفات ایران مربوط به جاده هاست

تصادفات

70 درصد کشته های تصادفات ایران مربوط به جاده هاست

 معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا با اعلام اینکه حدود 70 درصد کشته های تصادفات رانندگی کشور مربوط به جاده ها و 30 درصد در درون شهرهاست، گفت: عابرین پیاده و موتورسواران با رعایت احتیاط می توانند تعداد کشته شدگان ناشی از سوانح رانندگی درون شهری را کاهش دهند.

سرهنگ عین الله جهانی جمعه شب در اولین یادمان قربانیان حوادث ترافیکی استان زنجان افزود: متاسفانه سال گذشته حدود 16 هزار و 200 نفر از هموطنان بر اثر تصادفات رانندگی جان باختند و علاوه بر آن حدود 335 هزار نیز مجروح شدند که این آمارها بسیار دردناک و قابل تامل است.

وی اظهار داشت: نمودار آمار متوفیان حوادث رانندگی از سال 85 تا 96 نشان می دهد، در سال 91 برای اولین بار تعداد کشته های حوادث رانندگی ایران به ازای هر 10 هزار وسیله نقلیه از میانگین جهانی که 7.5 نفر بود، کمتر شد.

این مسئول ادامه داد: طی سال 85، حدود 27 هزار و 500 نفر در تصادفات رانندگی در ایران کشته شدند در حالی که هفت میلیون وسیله نقلیه در کشور وجود داشته است.

جهانی بیان کرد: خوشبختانه این آمار سیر نزولی خود را طی کرد، بطوری که هم اکنون حدود 33 میلیون وسیله نقلیه در کشور وجود دارد اما تعداد کشته شدگان 16هزار و 200 نفر است.

وی بیان کرد: اگر شمار کشته ها به نسبت افزایش خودروها در کشور پیش می رفت، سالانه باید 80 هزار فوتی ناشی از تصادفات رانندگی به وقوع می پیوست.

جهانی شمار کشته شدگان سال گذشته ایران را بسیار بالا عنوان کرد و افزود: هر چند وضعیت رانندگی در کشور بهتر شده و روبه بهبود می رود اما متاسفانه با تمامی اقدامات انجام شده از سوی مسئولان به ویژه پلیس دیگر سیر نزولی در این بخش مشاهده نشده است.

** موتورسواران دومین گروه کشته شدگان حوادث رانندگی در شهرها هستند

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: آمار جان باختگان موتوسواران ایران و آسیا نشان می دهد که موتورسواری و موتورسیکلت به معضل بزرگی برای شهرها تبدیل شده چرا که اولین گروه کشته شدگان حوادث رانندگی در شهرها عابران و دومین آن موتورسواران هستند.

وی یادآوری کرد: اغلب راکبین موتورسیکلت ها را جوانان تشکیل می دهند و بیشتر آنان نیز از کلاه ایمنی استفاده نمی کنند که باید این موضوع بر این گروه تکلیف و اجباری شود.

این مسئول ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد کلاه های استفاده شده از سوی موتورسواران نیز کیفیت مناسبی ندارند و این موضوع موجب می شود هنگام وقوع سانحه تصادف، به سر صدمه بیشتری وارد شود.

جهانی افزود: هر چه موتورسواران کلاه بهتر و با کیفیت تری استفاده کنند، به همان میزان شدت آسیب ها نیز در تصادفات کمتر می شود.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا ادامه داد: عوامل خطرزای عمده سوانح ترافیکی شامل عوامل موثر در مواجه با خطر، عوامل موثر بر رخداد تصادف، عوامل موثر بر شدت تصادف و عوامل موثر در پیامدها و عوارض بعدی آن است.

وی بیان کرد: تقاضای انواع گواهینامه های رانندگی نیز در سال 96 نسبت به سال 85 روند افزایشی دارد همانطوری که شمار خودروها نیز از هفت میلیون به 33 میلیون دستگاه افزایش یافته است.

این مسئول ادامه داد: افزایش میزان استفاده از خودروهای سواری شخصی، یک مشکل اساسی و بزرگ در کشورمان است و با عدم بهبود ناوگان حمل و نقل عمومی معضلات این بخش همچنان روند صعودی دارد.

وی ابراز کرد: عابرین پیاده آسیب پذیرترین گروه در حوادث ترافیکی شهری هستند و بیش 70 درصد کل سوانح رانندگی نیز به خطای انسانی باز می گردد.

جهانی بیان کرد: رانندگی با خستگی و خواب آلودگی و رعایت نکردن سرعت مطمئنه از دلایل مهم وقوع تصادفات رانندگی در ایران است و در این میان سهم سرعت در وقوع سوانح رانندگی نیز مهم بوده بطوری که در سال 91، 21 درصد حوادث فوتی و جرحی بخاطر تجاوز ار سرعت مطمئنه و مجاز بوده است.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا ادامه داد: سرعت مطمئنه سرعتی نیست که عدد و رقم داشته باشد و راننده باید توانایی کنترل وسیله نقلیه در شرایط خاص را داشته باشد.

وی اظهار داشت: طی سال گذشته 33 درصد تصادفات فوتی ناشی از عدم توجه به جلو بوده است و به این موضوع مهم باید توجه داشت که در هنگام رانندگی تلفن همراه، همراه خوبی نیست و راننده در زمان رانندگی یک مسئولیت، بیشتر ندارد و فقط باید متوجه کار خود باشد.

جهانی افزود: استفاده از کمربند ایمنی در داخل شهرها برای سرنشینان جلو اجباری شده است اما این مهم در جاده ها و بزرگراه ها برای همه سرنشینان الزامی است که باید جدی گرفته شود.

این مسئول ادامه داد: در جایی که سبقت ممنوع اعلام شده نباید این کار انجام گیرد چرا که سبقت تصادفات رخ به رخ را ایجاد می کنند و عوارض بعدی آن قابل جبران نیست.

وی یادآوری کرد: با توجه به آمارهای ارائه شده در سال گذشته هشت درصد جان باختگان تصادفات رانندگی کشور را کودکان زیر 10 سال به خود اختصاص داده اند و حتی بسیاری از خانواده ها در داخل پارکینگ ها با کودک خود تصادف و موجب فوت آنان شده اند.

جهانی افزود: پلیس راهنمایی و رانندگی پیشنهاداتی برای کاهش حوادث و سوانح رانندگی در کشور ارائه کرده است چرا که حوادث رانندگی در ایران دومین علل مرگ و میر بعد از بیمارهای قلبی و عروقی است که باید اقدامات لازم برای کاهش و مدیریت این بخش در بالاترین مقام اجرایی کشور و تحت یک ستاد انجام شود.

وی بیان کرد: ایجاد ساختار یکپارچه امداد و نجات نیز امری مهم تلقی می شود تا کیفیت خدمات درمانی به مصدومان تصادفات در مراکز درمانی ارتقا یابد.

این مسئول، توسعه امداد هوایی، ارائه آموزشهای مستمر کمک های اولیه به کارکنان ترافیک، گسترش مطالعات مشترک با مراجع علمی و تحقیاتی کشور، ارتقای کمی و کیفی استانداردهای وسیله نقلیه منطبق با معیارهای روز دنیا و توجه ویژه به سلامت رانندگان، اصلاح قوانین و مقررات را از دیگر پیشنهادات این معاونت در راستای کاهش کشته شدگان تصادفات در کشور اعلام کرد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه