وکیل آنلاین

۳۰۰ کیلومتر خط ریلی قطارهای حومه ای تا پایان امسال افتتاح می شود

افتتاح-300-کیلومتر

300 کیلومتر خط ریلی قطارهای حومه ای تا پایان امسال افتتاح می شود

معاون فنی و زیربنایی راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: اکنون 600 کیلومتر خطوط ریلی قطارهای حومه ای در اطراف کلانشهرها در دست ساخت است که امسال 300 کیلومتر از آن به بهره‌برداری می‌رسد.

مازیار یزدانی روز یکشنبه در نشستی خبری تاکید کرد: همه تلاش ما این است که بتوانیم پروژه های حومه ای را تا مردادماه 98 به پایان برسانیم.

«امسال شاهد افتتاح و بهره برداری از خطوط حومه ای تهران و هشتگرد خواهیم بود؛ توسعه قطارهای حومه ای یکی از اولویت‌های مهم راه‌آهن است تا از سفرهای درون شهری و برون شهری در اطراف کلانشهرها جلوگیری شود.»

وی اضافه کرد: وجود زمین های معارض در برخی از مسیرهای خطوط حومه‌ای سبب شده برخی از پروژه‌ها با کندی انجام شود، اما راه آهن همواره به دنبال حل این مشکلات است.

یزدانی اظهار داشت: ساخت راه آهن مراغه به ارومیه به طول 153 کیلومتر پایان رسیده و انتظار داریم در هفته جاری برای اتصال ارومیه به شبکه ریلی به بهره‌برداری برسد.

وی در ادامه به اهمیت انتقال بار از روی جاده به شبکه ریلی اشاره کرد و گفت: برای اتصال مراکز بار به خطوط ریلی کشور 500 کیلومتر خطوط فرعی نیاز است که اکنون ساخت بسیاری از این خطوط که بین دو تا 10 کیلومتر طول دارند در دست اقدام است.

معاون فنی و زیربنایی راه آهن یادآور شد: امسال قرار است 108 کیلومتر از این خطوط فرعی به بهره‌برداری برسد.

وی اهمیت اتصال خطوط فرعی به مراکز بار را یادآورشد و گفت: با ساخت 250 کیلومتر از این مسیر ریلی، می‌توانیم 21 میلیون تن بار را از این راه ها منتقل کنیم؛ با تکمیل 500 کیلومتر، 40 میلیون تن بار در سال در این مسیرها جابجا خواهد شد.

یزدانی با یادآوری اینکه پروژه قزوین- رشت نیز امسال به بهره‌برداری می‌رسد، اضافه کرد: قرار است این مسیر ریلی برای اتصال رشت به شبکه ریلی کشور به صورت آزمایشی در 26 آبان‌ماه امسال مورد استفاده قرار گیرد تا به تدریج بتوانیم این خط را برای جابه جایی بار و مسافر در شبکه ریلی آماده کنیم.

** وضعیت اتصال خطوط ریلی ایران به عراق

معاون زیربنایی راه آهن در ادامه به اهمیت اتصال خطوط ریلی ایران به شبکه ریلی عراق اشاره کرد و گفت: برای تحقق این مهم، پروژه خطوط ریلی بندر خرمشهر به شادگان و در نهایت به منطقه آزاد اروند در دستور کار قرار گرفته است.

وی افزود: اکنون ساخت این پروژه در داخل منطقه آزاد اروند آغاز شده است؛ همچنین ساخت یک پل 700 متری روی اروندرود توسط ایران و ساخت 32 کیلومتر خط آهن در داخل خاک عراق از شلمچه تا بصره در دستور کار قرار دارد.

یزدانی اظهار داشت: اتصال خط آهن ایران به عراق سبب خواهد شد خطوط ریلی از ایران تا بندر لاذقیه سوریه ادامه یابد که باعث جابجایی حجم گسترده بار بین این سه کشور خواهد شد.

وی ادامه داد: قرار شده است 32 کیلومتر ریل توسط ایران ساخته شود و هزینه آن را عراق پرداخت کند.

معاون راه آهن اضافه کرد: 600 کیلومتر خط آهن در مسیر خواف، هرات، مشهد و سرخس ساخته خواهد شد.

یزدانی با بیان اینکه در طرح جامع شرکت راه آهن ساخت 30 ایستگاه در دست اقدام قرار گرفته است، گفت: اجرای این طرح به توسعه ایستگاه های راه آهن در شبکه ریلی کشور منجر خواهد شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه