کریدور گازی جنوب اروپا از تحریم‌های آمریکا مستثنی است

تحریم

کریدور گازی جنوب اروپا از تحریم‌های آمریکا مستثنی است

یک رسانه انگلیسی خبر داد که آمریکا پروژه موسوم به «کریدور گازی جنوب» را که با سهامداری ایران و برای انتقال گاز از دریای خزر به اروپا طراحی شده، از تحریم‌های خود مستثنی کرده است.

پایگاه خبری انگلیسی «اس اند پی پلاتس» نوشت که این موضوع در دستور اجرایی اخیر رئیس جمهوری آمریکا که برای وضع مجدد تحریم‌ها صادر شد، ذکر شده بود.

به گفته این رسانه، این اقدام به درخواست شرکت «بریتیش پترولیوم» و با توجه به سهامداری شرکت ملی نفت ایران در میدان گازی شاه دنیز جنوب آذربایجان صورت گرفت که نقطه آغازین کریدور یاد شده است.

پایگاه خبری مذکور تاکید می‌کند که آمریکا با وجود استثنا قائل شدن در این زمینه، توضیحی درخصوص درخواست مشابه «بریتیش پترولیوم» برای میدان گازی «رام» در دریای شمال ارائه نداده است. ایران سهمی 50 درصدی در این میدان گازی دارد.

پروژه انتقال گاز جمهوری آذربایجان به اروپا شامل دو مرحله است که مرحله اول آن موسوم به خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی (تاناپ) در خرداد ماه با حضور سران و مقام‌های کشورهای مشارکت‌کننده به بهره برداری رسید.
مرحله دوم این پروژه هم که ترانس آدریاتیک (تاپ) نام گرفته، قرار است تا اواخر سال 2019 میلادی به بهره برداری برسد.

منطقه شاه دنیز در 70 کیلومتری باکو در دریای خزر، با 1.2 تریلیون متر مکعب ذخیره گاز، یکی از حوزه های بزرگ گازی جهان به شمار می رود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه