وکیل آنلاین

کالاهای سلامت محور قاچاق ۸ درصد کاهش یافت

قاچاق-کالاهای-سلامت

کالاهای سلامت محور قاچاق 8 درصد کاهش یافت

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، از کاهش هشت درصدی قاچاق کالاهای سلامت محور در کشور خبر داد و گفت: نگاه فراقوه ای باید در مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی در بازار سلامت وجود داشته باشد.

عبدالله هندیانی روز دوشنبه در سومین همایش مقابله با فساد در حوزه قاچاق و تقلب کالاهای سلامت با اشاره به روز جهانی مبارزه با فساد (18 آذر مصادف با ٩ دسامبر) با اعلام این خبر اظهار داشت: در حوزه قاچاق و تقلب در کالاهای سلامت محور سالانه بیش از سه میلیارد دلار کالا داریم که سهم 25 درصدی از مجموع اقتصاد پنهان کالا و ارز است.

وی ادامه داد: باید ریشه ها، علل و حساسیت قاچاق در کالاهای سلامت محور را در حوزه های نبود اشتغال پایدار، صرفه اقتصادی قاچاق، کمبود کالا، سیاستگذاری غلط، نظارت ناکافی، تعارض منافع، ریشه های اقتصادی و عوامل ساختاری و نظارتی جستجو کرد.

معاون پیشگیری و کاهش تقاضای ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور توضیح داد: اگر بخواهیم در حوزه پیشگیری از قاچاق و تقلب در کالاهای سلامت محور فعالیت داشته باشیم، باید عوامل ساختاری و نظارتی خود را متناسب سازی کنیم.

هندیانی اضافه کرد: در پیشگیری از قاچاق و تقلب در حوزه فرهنگی، مسائل فرهنگی مانند نبود الگوی صحیح مصرف و عدم آگاهی و در حوزه جغرافیایی نیز گستردگی مرزها، شرایط همسایگان به ویژه شرایط اقتصادی و امنیتی ناپایدار دخیل هستند که موارد یادشده باعث قاچاق می شوند.

وی تصریح کرد: کالاهای سلامت محور از دو جنبه اقتصادی و سلامت جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند از این رو نگاه فراقوه ای باید در مبارزه با کالاهای قاچاق و تقلبی در بازار سلامت وجود داشته باشد.

هندیانی با اشاره به قانون سال 92 مبارزه با قاچاق کالا و ارز که مورد اصلاح قرار گرفته است، افزود: در حال حاضر 20 ماده اصلاحیه این قانون تصویب شده تا بتوان خلاءهایی که از سال 92 در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وجود داشته است، رفع کنیم.

معاون ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به گستردگی وسیع کالاهای مصرفی در حوزه سلامت اظهار داشت: لازم است کالاهای سلامت محور به صورت ویژه توسط همه بخش های کشور مورد ارزیابی قرار بگیرند چرا که ما در این حوزه نیازمند نگاه جامع نگر و ملی به موضوعات مرتبط با حوزه سلامت هستیم.

هندیانی با بیان اینکه بخش مهمی از وضعیت جامعه متوجه کالاهای سلامت محور است، افزود: در جنگ مدرن مالی هستیم و استکبار با تمام توان و قوا تحریم های ظالمانه ای را بر کشور ما تحمیل کرده است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز