جمالی: از جوانان در وزارت ورزش تنها یک اسم باقی مانده است/ وحدتی: پویا کردن وزارت ورزش نیازمند تغییر استراتژی است نه تغییر ساختار

ورزش-نیازمند-تغییر-استراتژی

جمالی: از جوانان در وزارت ورزش تنها یک اسم باقی مانده است/ وحدتی: پویا کردن وزارت ورزش نیازمند تغییر استراتژی است نه تغییر ساختار

در حالیکه موافقان تفکیک وزارت ورزش و جوانان به محاق رفتن بخش جوانان را دلیل خود برای جداسازی می دانند اما مخالفان بر این باورند که وزارت ورزش نیازمند تغییر نگاه است نه تغییر ساختار.

زهره ترسایی: وزارت ورزش وجوانان از جمله وزارتخانه‌هایی است که در لایحه اصلاح ساختار دولت بر ضروت تفکیک آن تاکید شده است.

در این میان نمایندگانی جداسازی بخش جوانان از وزارت ورزش را گامی به عقب می دانند و بر این باورند که تفکیک وزارت ورزش نه تنها بخش جوانان را در مرکز توجه قرار نداده بلکه هرگونه نظارت مجلس بر اقدامات انجام گرفته در حوزه جوانان را با مشکل روبرو خواهد کرد. محمد وحدتی هلان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس تاکید می کند: برای پویا کردن  وزارت ورزش و جوانان در حوزه جوانان نیازمند تغییر نگاه هستیم نه تغییر در ساختار.

با این وجود موافقان جداسازی با تاکید بر اینکه ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان نه تنها مشکلی از بخش جوانان حل نکرده بلکه بخش جوانان را تحت الشعاع ورزش قرار داده است، می گویند: در شرایط فعلی بودجه اندک وزارت ورزش و جوانان به بخش ورزش سرازیر شده و بخش جوانان کمترین بهره ای ازآن نمی برد.

محمدجواد جمالی نوبندگانی عضو فراکسیون ورزش مجلس می گوید: در صورت تشکیل سازمان جوانان به طور قطع از نظر بودجه و عملکرد شاهد اتفاقات مثبت تری در حوزه جوانان خواهیم بود.

او اما تاکید می کند که دولت باید در انتخاب رئیس سازمان جوانان از هرگونه نگاه سیاسی بپرهیزد و کسی را در این سمت به کار گیرد که با مسایل جوانان از نزدیک آشنا باشد. در گفت و گویی با محمدجواد جمالی نوبندگانی عضو فراکسیون ورزش مجلس و از موافقان جداسازی وزارت ورزش و جوانان و محمد وحدتی هلان به عنوان مخالف جداسازی به بررسی نقاط قوت و ضعف تفکیک وزارت ورزش و جوانان پرداخت که متن آن را در ادامه می خوانید.

جمالی: مجلس در پی رفتارهای پوپولیستی احمدی نژاد دست به تشکیل وزارت ورزش و جوانان زد

خانه ملت: دولت با ارائه لایحه اصلاح ساختار دولت به دنبال جداسازی برخی از وزارتخانه‌ها است. وزارت ورزش وجوانان یکی از وزارتخانه‌هایی است که دولت در پی جداسازی بخش جوانان از ورزش است. آقای جمالی شما از موافقان جداسازی هستید. دلایل موافقت شما چیست؟

جمالی: تشکیل وزارت ورزش وجوانان در پی ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان به دلیل مشکلاتی بود که مجلس با دولت احمدی‌نژاد داشت. آقای احمدی نژاد رفتارهای فراقانونی داشت و به هر موضوعی که موردقبولش نبود با وجود اینکه قانون بود عمل نمی‌کرد؛ مجلس در پی رفتارهای پوپولیستی و غیرکارشناسی احمدی نژاد در عرصه ورزش اعم از انتقال تیم‌های فوتبال و به خصوص زمانی که احمدی نژاد، آقای علی آبادی را به ریاست سازمان تربیت بدنی منصوب کرد و با توجه به اینکه ایشان هیچ تجربه‌ای در عرصه ورزش و به ویژه مدیریت ورزشی نداشت مجبور به واکنش شد بنابراین طرح ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان را به تصویب رساند.

 ولی همان زمان اعلام شد که ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان با هدف کوچک سازی دولت و در راستای اجرای برنامه پنجساله است.

جمالی: ببینید تاکید می‌کنم ایجاد وزارت ورزش وجوانان در واکنش به حرکات غیرمنطقی آقای احمدی‌نژاد بود که البته به صورت طرح در دستور کار مجلس قرار گرفت یعنی نمایندگان آن را تدوین کردند نه اینکه لایحه از سوی دولت ارایه شود.

با این حال بر این باورم که در ورزش حرفه‌ای چنین استدلال‌هایی جایگاهی ندارد؛ بهتر بود دولت وقت به جای اینکه در پی اقدامات غیرکارشناسی در حوزه ورزش از جمله انتقال تیم‌های ورزشی باشد برای بهبود شرایط ورزشی کشور، تیم‌های مختلف ورزشی را تقویت می‌کرد اما به دلیل رفتارهای غیرکارشناسی دولت، مجلس ناچار به تشکیل وزارت ورزشی شد که نتیجه ای هم در بر نداشت.

معتقدم چون ورزش در سطوح مختلف جامعه تاثیرگذاری دارد باید بخش ورزش در قالب وزارتخانه باقی بماند زیرا هم امکان کمک و هم نظارت مجلس به این وزارتخانه وجود خواهد داشت اما به دلیل اینکه در شرایط فعلی معاونت جوانان تحت الشعاع ورزش قرار گرفته بهتر است این بخش به صورت یک سازمان جداگانه به فعالیت خود ادامه دهد.

واقعیت این است که امروز همه درخواست‌ها و مطالبات از وزارت ورزش و جوانان حول محور ورزش می چرخد به طوریکه افراد و مجموعه های مختلف از جمله نمایندگان پیگیر درخواست‌های ورزشی استان های خود از وزارت ورزش و جوانان هستند؛ در چنین شرایطی همین بودجه بسیار ناکافی وزارت ورزش و جوانان هم به سمت ورزش سوق داده می شود و بخش جوانان از کمترین بودجه محروم می ماند. در این راستا معاون امور جوانان یکی از  استان‌ها اعلام می کرد که بودجه سالانه آنها در حدود ۱۰ الی ۲۰ میلیون تومان است بنابراین ادغام دو بخش جوانان و ورزش در قالب وزارت ورزش و جوانان نه از نظر عده، نه عُده و نه بودجه متناسب با شرح وظایف تعیین شده برای آن نیست.

از طرفی جوانان امروز قشر قالب جامعه بوده و اکثریت جمعیت کشورمان را تشکیل می دهند که تعداد زیادی از آنها هم بیکار هستند. توجه کنید ورزش تنها یک بخش از نیاز جوانان است، مسئله ازدواج، اشتغال، اوقات فراغت و استفاده از فضاهای مجازی از دیگر دغدغه‌های جوانان است که باید مورد توجه جدی قرار گیرد که هم اکنون مغفول مانده اند. به صراحت بگویم با این شرایط که یک نفر را به عنوان مسئول امور جوانان در وزارت ورزش مستقر کنیم با این میزان بودجه و این سطح از اختیارات و نیروها در حوزه جوانان راه به جایی نبرده و نخواهیم برد.

اگر وزارت ورزش وجوانان تفکیک شود، چند مزیت دارد؛ نخست اینکه دغدغه های وزیر ورزش در رابطه با جوانان رفع شده و به صورت تخصصی بر حوزه ورزش متمرکز می‌شود؛ دوم اینکه وقتی سازمان جوانان از وزارت ورزش منفک شود، بودجه بهتری دریافت خواهد کرد و سوم اینکه در بخش نظارت می‌توان نظارت مشخصی روی عملکرد سازمان جوانان داشت، در این شرایط سازمان جوانان دیگر بهانه‌ای ندارد که چون زیرمجموعه وزارت ورزش است نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد؛ با تشکیل سازمان جوانان ما به صورت مشخص با مجموعه ای که صرفاً به امور جوانان می پردازد، روبرو هستیم و معتقدم در این شرایط بسیار بهتر می توان از مسئولان این بخش در رابطه با حل مشکلات جوانان سوال و جواب کرد.

وحدتی: تفکیک وزارت ورزش و جوانان اولویت امروز کشور نیست

 آقای وحدتی شما از مخالفان تفکیک بخش جوانان از وزارت ورزش هستید، علت مخالفت شما چیست؟

وحدتی: مخالفت من بیشتر به دلیل مقتضیات زمانی است؛ در زمینه تفکیک چند وزارتخانه از جمله وزارت ورزش و جوانان ما اوایل سال جاری جلسه‌ای را در کمیسیون اجتماعی با حضور آقای انصاری داشتیم که ایشان توضیحاتی را ارائه کردند. در ادامه کمیسیون اجتماعی جلسه‌ای با رئیس مجلس داشت که در آنجا هم بحث‌هایی مطرح شد و بنده عرض کردم که زمان برای جداسازی وزارتخانه‌ها مناسب نیست.

واقعیت این است که ما امروز در جامعه با مشکلات اساسی روبرو هستیم که حل آنها باید در اولویت قرار گیرد. در حال حاضر افراد بیکار زیادی هستند که روزانه حتی ۱۰ هزار تومان برای تأمین نان شب خود ندارند بنابراین ما باید اولویت را به حل مشکلات این گروه از افراد بدهیم. علاوه بر این جامعه امروز با آسیب‌های اجتماعی حادی درگیر است که باید برای آنها چاره ای اندیشید، ما اگر از این مسائل غافل شده و وقت خود را صرف کارهایی کنیم که ضرورت ندارد مطمئن باشید با بحران‌های بزرگی در جامعه روبرو خواهیم شد.

در گذشته وزارت ورزش وجوانان فعلی در قالب دو سازمان جداگانه فعالیت می‌کرد و  افرادی بنا به دلایلی پیشنهاد ادغام را مطرح کردند که البته ممکن است دلایل آنها اشتباه بوده باشد اما حتی اگر اشتباه بوده هزینه‌هایی به کشور تحمیل شده که نباید دوباره تکرار شود. ما در بحث تفکیک وزارتخانه ورزش و جوانان نباید فوری و عاجلانه تصمیم بگیریم و باز بعد از مدتی اعلام کنیم که دچار اشتباه شدیم. تأکید می‌کنم اگر اصرار بر تفکیک است باید کار کارشناسی صورت گیرد و کمیسیون‌های مختلف مجلس، مرکز پژوهش‌ها و وزارتخانه‌های مربوطه اظهارنظر دقیق و کارشناسی داشته باشند تابتوان با دلایل قابل قبول، قانع کننده و در زمان مناسب دست به تفکیک زد.

جمالی: بخش جوانان در وزارت ورزش به محاق رفته و کاملا تحت الشعاع بخش ورزش قرار گرفته است

خانه ملت: آقای جمالی شما اشاره کردید که ادغام سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان اقدامی واکنشی از سوی مجلس و نه کارشناسی بود، در صحبت های آقای وحدتی مطرح شد که حتی اگر اقدامی اشتباه بوده نباید با اقدام اشتباه دیگری آن را جبران کرد. امروز شما مهم‌ترین نقطه ضعف عملکرد وزارت ورزش و جوانان را در چه می دانید که فکر می‌کنید با جداسازی مرتفع خواهد شد؟

جمالی: من ضعف فعلی در عملکرد وزارت ورزش و جوانان را در این می دانم که بخش جوانان به محاق رفته و کاملا تحت الشعاع بخش ورزش قرار گرفته است. مسئولان بخش جوانان در استان ها اعلام می کنند که ما نمی توانیم با این شرایط، کاری برای بخش جوانان انجام دهیم؛ در حال حاضر در وزارت ورزش و جوانان، از جوانان تنها یک اسم موجود است، اگر بخش جوانان به سازمان تبدیل شود لایه های اطراف بخش جوانان حذف شده و این مجموعه بهتر امکان فعالیت خواهد داشت ضمن اینکه امکان نظارت نیز بهتر خواهد شد.

وحدتی: من این موضوع را قبول ندارم، بزرگترین مشکل امروز جامعه ما این است که وقتی در نقطه‌ای به بن بست می رسیم و توان حل مشکل را نداریم به جای حل مشکل، به راه‌های دیگر متوسل شده و می‌گوییم اگر مشکل جوانان به قوت خود باقی است به دلیل آن است که در زیرمجموعه وزارت ورزش قرار گرفته یا امکانات لازم به بخش جوانان داده نشده است، به نظر من این تفکر غلط است، سوال من این است که با جداسازی بخش جوانان از وزارت ورزش چه کاری انجام خواهیم داد که امروز نمی‌توانیم انجام دهیم؟

اگر دوستان اعلام می‌کنند که از جوانان تنها یک اسم باقی مانده چرا برنامه های مورد نظر خود در حوزه جوانان را از وزیر ورزش و جوانان مطالبه نکردند؟

بنده پیشنهادم به آقای جمالی این است که برنامه‌های خود در حوزه جوانان را به وزیر اعلام کنند و مجلس با احضار وزیر ورزش وجوانان به مجلس درباره علت چرایی نادیده گرفتن بخش جوانان سوال کند که چرا بخش جوانان مغفول مانده و اعتبارات لازم به این بخش اختصاص پیدا نکرده است. بنده بر این باورم که ما باید موانع موجود بر سر راه فعالیت وزارت ورزش و جوانان را برداریم نه اینکه با اولین مشکل از مسیر اصلی منحرف شویم.

مطمئن باشید با جدا شدن بخش جوانان از وزارت ورزش مشکل جوانان حل نخواهد شد، مجلس امروز به دلیل وظیفه نظارتی خود می تواند وزیر را احضار کرده و درباره عملکرد این وزارتخانه و چرایی علت بی توجهی به بخش جوانان از وزیر مربوطه سوال کند این در حالی است که اگر به سازمان تبدیل شود نظارت مجلس سخت‌تر خواهد شد.

مساله دیگر این است که در بحث وزارت ورزش و جوانان نباید از این موضوع غافل شویم که در حوزه ورزش هم مخاطب ما جوانان هستند یعنی به طور طبیعی بخش جوانان و ورزش در هم تنیده هستند. ببینید ما وقتی در بخش ورزش هزینه می کنیم یعنی برای بخش جوانان هزینه کرده ایم. معتقدم باید در بحث وزارت ورزش و جوانان تغییر نگاه ایجاد شود نه تغییر در ساختار وزارتخانه. ما باید شاهد تغییر استراتژی، تغییر نگاه و تغییر مدیریت ها در این وزارتخانه باشیم.

 آقای جمالی؛ شما اشاره کردید در صورت تفکیک و تبدیل شدن بخش جوانان به سازمانی مجزا، امکان نظارت بهتر خواهد بود. خب ما همین امروز سازمان هایی مثل محیط زیست و میراث فرهنگی را داریم که به دلیل پاسخگو نبودن آنها نمایندگان به دنبال وزارتخانه کردن این سازمان ها هستند. با این تفاسیر آیا همین سرنوشت در انتظار سازمان جوانان نخواهد بود؟

جمالی: خب درست است اما بنده یک سوال دارم، امروز که ما وزارت ورزش و جوانان داریم، مجلس چه نظارتی در رابطه با بخش جوانان داشته؟ امروز نمایندگان هر سوالی از معاونت امور جوانان داشته باشند با این جواب روبرو می شوند که ما تحت الشعاع وزارت ورزش قرار گرفته ایم. معتقدم اصل نظارت و سوال و جواب مجلس از مسئولان اقدامی قابل قبول است البته به شرطی که خروجی مثبتی داشته باشد یعنی اینکه نظارت باید به یک نتیجه مثبت ختم شود ضمن اینکه ما باید به مجموعه موردنظر بودجه و اختیارات لازم را داده باشیم تا بعد از آن بتوانیم پاسخگو بودن سازمان مربوطه را مطالبه کنیم.

ببینید؛ در شرایط فعلی هر مقدار بودجه برای وزارت ورزش وجوانان درنظر بگیرید به دلیل مشکلات موجود تمام آن به بخش ورزش سرریز می شود. معتقدم، بر سازمان جوانان در صورت تشکیل نظارت کرد، تنها نمی توان رئیس آن را استیضاح کرد؛ می شود از مسئولان مربوطه یا در صورت نیاز از رئیس جمهور سوال کرد و یا حتی تحقیق و تفحص کرد. مگر شهرداری تهران وزارتخانه است که تقاضای تحقیق و تفحص از آن در مجلس مطرح شد. ببینید نظارت‌ها اَشکال مختلف دارد. نظارت تنها استیضاح نیست، نمایندگان از راه های مختلف می توانند بر سازمان‌ها نظارت کنند به طوریکه در سازمان مربوطه حضور پیدا کرده و خواستار پاسخگویی شوند.

وحدتی: لزوم نظارت بیشتر مجلس بر عملکرد وزارت ورزش و جوانان  برای فعال کردن بخش جوانان

وحدتی: ببینید اگر بخش جوانان در قالب یک سازمان زیرمجموعه ریاست جمهوری تعریف شود چنانچه نمایندگان سوالی داشته باشند به ناچار باید سوال خود را از رئیس جمهور طرح کنند که به دلیل مشغله ایشان دسترسی به رئیس جمهور سخت است در حالیکه امروز دسترسی به وزیر بسیار سهل تر است. اگر امروز ما وظیفه نظارتی مجلس را  اعمال کنیم مطمئن باشید که در وزارت ورزش و جوانان بسیاری کارها انجام خواهد شد، ما امکاناتی در وزارت ورزش وجوانان در اختیار داریم که می توانیم از آن در جهت رشد و تعالی و حل مشکل جوانان بهره بگیریم. وزارتخانه بودن وزارت ورزش وجوانان فرصت بزرگی است که لازم است مجلس با نظارت بیشتر و واقعی از آن بهره گیرد.

 آقای جمالی؛ نظراتی هم وجود دارد که این تفکیک خلاف برنامه ششم در کوچک سازی دولت است. پاسخ شما چیست؟

جمالی: درست است اما توجه داشته باشید برخی کارهایی که در قالب کوچک سازی انجام گرفت اگرچه هدف خوبی بود اما نتیجه مثبتی نداشت به طور مثال شما وزارت صنعت و معدن را ببینید که صنعت، معدن، تجارت، بازرگانی همه در قالب یک وزارتخانه هستند در حالی که برخی از بخش‌ها باید روی بخش دیگر نظارت کنند ولی امروز در یک مجموعه و تحت نظر یک وزیر هستند، درست است که ما صحبت از کوچک سازی می‌کنیم اما نباید این اقدام به هر شکلی انجام شود.

جمالی: ایجاد سازمان جوانان بار مالی برای دولت ندارد

 یکی از انتقادها این است که ایجاد سازمان جوانان نیازمند ساختمان و اعتبارات مجزا است که برای دولت بار مالی دارد.

جمالی: تفکیک بار مالی ندارد. این امکانات همین امروز هم وجود دارد یعنی ریاست جمهوری امور جوانان داشته و از نظر لجستیکی هم نیرو و هم مکان دارند بنابراین نیازی به نیرو و امکانات جدید نیست البته ممکن است کمبودهایی وجود داشته باشد ولی مشکل ساز نیست.

وحدتی: تفکیک وزارت ورزش مغایر برنامه ششم در کوچک سازی دولت است

وحدتی :ما بنا داریم بر اساس قوانین بالادستی دولت را کوچک کنیم؛ اینکه گفته می شود جداسازی بخش ورزش هیچ بار مالی ندارد به هیچ وجه قابل پذیرش نیست، هیچ عقل سلیمی نمی پذیرد که بگوییم سازمانی جدید قرار است تشکیل شود اما همه چیز از قبل وجود داشته و بار مالی نخواهد داشت. با ایجاد وزارت ورزش به طور حتم ما نیازمند دبیرخانه، فضای فیزیکی و نیروی انسانی در تهران و سایر مراکز استان ها هستیم بنابراین این جداسازی نه تنها با قوانین بالادستی مغایر است بلکه مساله روز کشور هم نیست.  تاکید می کنم اگر تغییر استراتژی، تغییر نگاه و مدیریت در وزارت ورزش و جوانان انجام شود این وزارتخانه پویاتر خواهد شد و نیازی به جداسازی نیست.

 آقای وحدتی اشاره کردید به تغییر نگاه در وزارت ورزش و همچنین تغییر مدیریت‌ها، از نظر شما مدیریت بخش جوانان باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

وحدتی: در بکارگیری مدیران فارغ از خط و خطوط سیاسی آنها افرادی را بکار گرفته شوند که مدیرانی صادق، کاردان، کارشناس و خبره به امور جوانان باشند در این شرایط مطمئن باشید مشکل جوانان در وزارت ورزش و جوانان رفع خواهد شد.

جمالی: بنده معتقدم این بخش باید در قالب سازمان باشد ولی تاکید می‌کنم دولت به بخش جوانان نگاه رفع تکلیفی نداشته باشد. در واقع دولت باید از بکارگیری چهره‌های سیاسی در این سازمان پرهیز کرده و شخصی را برگزیند که کارشناس امور اجتماعی جوانان باشد؛ شخصی که هنرمند، با ذوق و سلیقه، آشنا به مسایل جوانان و امور فضای مجازی و به طور کلی هر آنچه که جوانان با آن درگیر هستند باشد. به دولت توصیه می کنم اگر تفکیک انجام شد جدا از بکارگیری چهره سیاسی در این سازمان بپرهیزد.

۱۴:۴۸:۱۷

۰۳/۰۵/۲۰۱۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

telegram جمالی: از جوانان در وزارت ورزش تنها یک اسم باقی مانده است/ وحدتی: پویا کردن وزارت ورزش نیازمند تغییر استراتژی است نه تغییر ساختارinstagram جمالی: از جوانان در وزارت ورزش تنها یک اسم باقی مانده است/ وحدتی: پویا کردن وزارت ورزش نیازمند تغییر استراتژی است نه تغییر ساختار

دانلود اپلیکیشن اندروید  دادورزیار :

android جمالی: از جوانان در وزارت ورزش تنها یک اسم باقی مانده است/ وحدتی: پویا کردن وزارت ورزش نیازمند تغییر استراتژی است نه تغییر ساختار

منبع : پایگاه خبری خانه ملت

 

پست های مرتبط

اولویت-اشتغال-با-مردان

ابوترابی: نفقه ومهریه برعهده مردان است، اولویت اشتغال هم باید با پسران باشد

ابوترابی: نفقه ومهریه برعهده مردان است، اولویت اشتغال هم باید با پسران باشد/سلحشوری: ملاک برای استخدام

ادامه مطلب "ابوترابی: نفقه ومهریه برعهده مردان است، اولویت اشتغال هم باید با پسران باشد"

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز