وکیل آنلاین

٧۵ درصد زندانیان غیرعمد صادرکنندگان چک هستند

صادرکنندگان-چک

٧٥ درصد زندانیان غیرعمد صادرکنندگان چک هستند

مدیرعامل ستاد دیه کشور با اشاره به رشد 25 درصدی زندانیان جرایم غیرعمد در 2 سال اخیر، گفت: 75 درصد این زندانیان، به ‌دلیل ناتوانی در پرداخت تعهدات چک، سال گذشته روانه زندان شدند.

روابط عمومی ستاد دیه کشور، سید اسدالله جولایی درخصوص تلاش‌های نمایندگان مجلس برای اصلاح قانون چک اظهار داشت: تعداد چک‌های صادره در سال 1396 حدود 225 میلیون برگ بود که با فرض فقط دو بار انتقال میانگین هر برگه چک، نقدینگی گردش چک دو برابر نقدینگی اعلامی کشور است؛ یک نقدینگی کاذب و بدون نظارت که بدون شک در شاخص‌های مهم اقتصادی همچون تورم موثر بوده و هست.

وی مبلغ چک‌های صادره در سال گذشته را رقمی معادل 1480 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: با وجود تاثیر غیرقابل انکار این نقدینگی به دلیل عدم اطلاع بانک مرکزی از این تعهدات انجام شده و بعضا پرداخت نشده، تا پیش از این آن طور که باید نظارت و کنترل محدودکننده نسبت به میزان و نحوه صدور چک نبوده است؛ با بررسی همه جانبه این مشکل، از سوی وکلای ملت بسیاری از قوانین صدور چک با شرایط فعلی و مشکلات موجود هماهنگی پیدا کرده و امید است از این پس با این حجم از چک‌‎های برگشتی مواجه نباشیم.

مدیرعامل ستاد دیه کشور بیان کرد: مقررات مربوط به اوراق تجاری چک که در قانون تجارت به آنها پرداخته شده، مربوط به 85 سال پیش است و سال تصویب قانون صدور چک نیز به چهار دهه پیش می‌رسد؛ برای همین اصلاحات مالی سال‌های اخیر و تغییرات صورت گرفته در عرصه بانکداری الکترونیکی در بسیاری موارد با این قوانین همخوانی ندارد.

وی افزود: حال اینکه در حوزه‌هایی نظیر سامانه‌ نظارتی مربوط به شفافیت مالی مشتریان بانک‌ها، بیش از پیش به مقررات دقیق قانونی نیازمندیم.

جولایی با اشاره به جمعیت سه هزار نفری زندانیان مهریه در کشور، یکی از برنامه‌های پیشگیرانه این نهاد حمایتی را تلاش برای کاهش میزان سکه‌ها از 110 سکه به معیار معتدل‌تری مطرح کرد و گفت: اگر چه طبق قانون فعلی هیچ محکمه‌ای هیچ مردی را نمی‌تواند با پرداخت سکه‌های معیار با محکومیت حبس مجازات کند اما رفع جنبه کیفری با این طراز امروز چندان با وضعیت معیشتی و اقتصادی جوانان همسویی ندارد.

به گفته وی، بسیاری از زندانیان مهریه افرادی هستند که به دلیل نداشتن شغل ثابت و تمکن مالی مناسب دادخواست اعسار آنها پذیرفته شده است اما همچنان برای پرداخت تعهدات تقسیط شده با افزایش روزافزون قیمت سکه با مشکلات زیادی روبه رو هستند.

مدیرعامل ستاد دیه کشور یادآور شد: از ابتدای امسال با برگزاری جلسات متعددی با وکلای خانه ملت و به ویژه تعامل پیوسته با نمایندگان زن مجلس شورای اسلامی در تلاش هستیم با رعایت و رضایت حداکثری بانوان حاضر در بهارستان، برای ساماندهی وضعیت نابسامان بدهکاران ناشی از تعهدات مهریه که تنها بخشی از آنها بدشانسی آورده و با پیگیری زوجه روانه زندان شده‌ و بسیاری از آنها هنوز بلاتکلیف از این شعبه به آن شعبه قضایی در صدد بهبود نسبی اوضاع هستند تا شاید شریک چند ساله زندگی‌ آنها برای چشم‌پوشی از بخشی از مطالبه به رحم آید یا شرایط با استناد به دلایلی با تاخیر همراه شود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز