وکیل آنلاین

وزیر ارتباطات: طرح های فضایی در موعد مقرر به نتیجه می رسد

طرح-های-فضایی

وزیر ارتباطات: طرح های فضایی در موعد مقرر به نتیجه می رسد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: تلاش ما این است که اعتبارات لازم برای پیشبرد فعالیت‌های فناوری فضایی، تامین و تخصیص داده شود تا طرح ها در موعد مقرر به سرانجام برسد.

«محمدجواد آذری جهرمی» در جلسه کنترل پروژه های پژوهشگاه فضایی ایران تاکید کرد پژوهشگاه فضایی ایران، بال سازمان فضایی در توسعه فناوری این صنعت است و باید به عنوان حوزه‌های اقتدار جمهوری اسلامی ایران با یکدیگر همکاری نزدیک داشته و همگرا باشند.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: راهبرد ما این است که پژوهشگاه فضایی ایران با ظرفیت خود، مدیریت پژوهش بخش فضایی را برعهده گیرد و به عنوان تجمیع‌کننده محصول نهایی فناوری فضایی ایفای نقش کند، بدین صورت که مراکز دانشگاهی مرتبط با بخش فضا، هر یک در حوزه‌هایی از علوم و فناوری فضایی تبدیل به یک قطب علمی شوند و در مسیر برنامه ‌ریزی شده توسط پژوهشگاه حرکت کنند.

آذری جهرمی تقویت کاربردهای فناوری فضایی در زندگی مردم را از اهداف بزرگ وزارتخانه برشمرد و افزود: اتصال چرخه اقتصادی فناوری فضایی به صنعت باید به عنوان یک محور جدی در دستور کار سازمان و پژوهشگاه فضایی قرار گرفته و پیگیری شود و پس از همگرایی نگرشی و مدیریتی در حوزه فنی، سازمان‌های دیگر نیز با بخش فضایی همگرا شده و دستاوردهای فضایی را به سمت صنعت هدایت کنند.

وی اضافه کرد: یکی از مسائلی که در حوزه فناوری فضایی دنبال می‌ شود اصلاح ساختارهای موازی و فرآیندهاست، به‌گونه‌ای که موجب تسریع در رشد مجموعه شده و بتوان این ساختار را به توسعه کشور گره زد.

وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات اول خرداد ماه امسال گفته بود: ساختار کنونی زنجیره صنعت فضایی کشور مناسب نیست و باید اصلاح شود.

وی تاکید کرد با بخشی نگری نمی توان به اهداف خود در این صنعت رسید.

رییس سازمان فضایی ایران سیزدهم خردادماه اعلام کرد: اکنون چندین طرح ماهواره ای در دستور کار مراکز دانشگاهی و پژوهشی کشور قرار دارد که امید می رود امسال با تداوم روند کنونی پیشرفت کار، شاهد اتمام برخی از این طرح ها بوده و بقیه نیز در ابتدای سال آتی به پایان برسد.

مرتضی براری ادامه داد: با توجه به برنامه راهبردی توسعه ماهواره های بومی طرح های جدیدی نیز امسال و سال های آتی تا افق چشم انداز 1404، تعریف و اجرایی می شود تا در افق چشم انداز، شاهد تامین بخش عمده ای از نیازهای فضایی کشور از طریق ماهواره های بومی باشیم.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآوری کرد: موضوع ساخت ماهواره های بومی به عنوان اولویت نخست برنامه توسعه فضایی کشور مورد نظر سازمان فضایی و وزارت ارتباطات است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه