معاون حقوقی قوه قضاییه در همایش بین المللی ابعاد حقوقی- جرم شناختی تروریسم: وجود دادرسی افتراقی در مورد جرایم تروریستی ضروری است

وجود-دادرسی-افتراقی

معاون حقوقی قوه قضاییه در همایش بین المللی ابعاد حقوقی- جرم شناختی تروریسم: وجود دادرسی افتراقی در مورد جرایم تروریستی ضروری است

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به اینکه کشور جمهوری اسلامی ایران، امروز هدف تروریسم در منطقه است، اظهار کرد: مقررات موجود در کشور ظرفیت مقابله با تهدیدها را ندارد؛ بر این اساس پیش بینی آیین دادرسی افتراقی جرایم تروریستی، جرم انگاری این جرایم و رفع خلاهای قانونی ضروری است.

به گزارش معاونت حقوقی، ذبیح اله خدائیان که در همایش بین المللی ابعاد حقوقی- جرم شناختی تروریسم در دانشگاه علامه طباطبایی سخن می گفت، افزود: بی تردید نیاز به مقرراتی برای مقابله با تروریسم داریم؛ ضمن آنکه باید اصول وقواعد رعایت شود. ما در قانون تعریف خاصی برای تروریسم نداریم اما اگر یک قانون آیین دادرسی افتراقی پیش بینی شود، می توان با ضوابط، مواردی را تغییر داد بدون اینکه اصول و قواعد اصلی نادیده گرفته شود.

ویبا اشاره به ضرورت برگزاری چنین همایش­هایی در موقعیتی که جامعه بین­ الملل و همچنین ایران با پدیده­ خطرناکی چون تروریسم مواجه است، ادامه داد: هر چند ما امروز در کشور قانون آیین­ دادرسی کیفری مصوب ۱۳۹۲ را داریم که به نظر اساتید دانشگاه، صاحب نظران و همکاران قضایی قانونی جامع در زمینه­ی دفاع از حقوق و آزادی­ های فردی افراد است؛ اما این سوال مطرح است که آیا می­ توان با آیین دادرسی کیفری موجود به مقابله با این پدیده پرداخت.

معاون حقوقی قوه قضاییه اضافه کرد: امروزه جرایم تروریستی تغییر ماهیت داده ­اند و متفاوت از جرایم تروریستی گذشته هستند؛ به همین دلیل است که دیگر از تروریسم به عنوان یک جنایت شدید دارای اهمیت و ابعاد بین المللی یاد می­ شود به گونه ­ای که از قطعنامه ­های شورای امنیت نیز همین بر می­ آید. دبیر کل سازمان ملل متحد دو روز پس از حملات یازده سپتامبر آن حملات را جنایت علیه کل بشریت اعلام کرد و قطعنامه ۱۳۷۳ که چند مدت بعد از حملات وضع شد به این موضوع اشاره دارد که بر اساس آن دولت­ها را مکلف به تعقیب مرتکبین جرایم تروریستی، حامیان مالی و جرایم تروریستی و پیش بینی مجازات های شدید برای آن ها در قوانین داخلی کرد.

وی با اشاره به سابقه دیرپای پدیده تروریسم در جامعه بشری افزود: متاسفانه کشور ما نیز در طول تاریخ شاهد فجایع تروریستی زیادی بوده است؛ هر چند که تروریسم یاد شده در نوع تروریسم سنتی می گنجد و با نوع جدید و معاصر آن تفاوت­ آشکاری دارد. تروریسم سنتی معمولا در دایره­ی محدود قدرت سیاسی فعال بود و بیشتر متوجه قدرتمندان سیاسی بود و به نوعی جنگ قدرت را در بر می گرفت؛ اما امروزه پای مردم بی­گناه به میان کشیده شده است.

خدائیان با اشاره به تأثیر پیشرفت ارتباطات و حمل و نقل در گسترش تروریسم مدرن و پسامدرن در جهان کنونی افزود: هنوز تعریف واحدی از تروریسم نشده است؛ برخی تروریسم را بهره برداری سیاسی از خشونت و عنوان ابزاری برای تحت فشار قرار دادن یک حکومت و جامعه به منظور پذیرش یک تغییر سیاسی و اجتماعی دانسته ­اند؛ اما با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در این خصوص می­توان به یک جمع­ بندی رسید که تروریسم عبارت است از: ایجاد وحشت، قتل و ناامنی علیه یک عده انسان از هر نوع و جنس و در هر مکانی، بدون دشمنی خاص و بدون جرم و گناه.

معاون حقوقی قوه قضاییه افزود: زمانی استکبار جهانی برای مقابله با نفوذ شوروی و کمونیسم، در کشورهای منطقه افکار افراطی را رواج دادند؛ ظهور طالبان و امثال آن در این راستا بوده است؛ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوری نیز نوک حمله را متوجه ایران کردند.

وی با اشاره به آسیب دیدن ایران به عنوان یکی از اهداف عملیات تروریستی اظهار کرد: از زمان پیروزی انقلاب با پدیده خطرناک تروریسم مواجه بوده ­ایم به گونه­ای که اقدامات تروریستی از آن زمان به شهادت مردم بسیاری و اخیرا نیز به ترور دانشمندان هسته ­ای منجر شده است؛ در حال حاضر نیز با افراطی­ گری در منطقه مواجه هستیم که هدف اصلی آن­ها ایران است.

خدائیان با یادآوری این امر که اکثر کشورهایی که با خطر تروریسم مواجه هستند حتی کشورهایی مانند امریکا، فرانسه و انگلستان که داعیه­ حقوق بشری دارند قوانین و مقررات ماهوی و شکلی سخت­گیرانه­ای در مبارزه با تروریسم وضع کرده ­اند که متفاوت از جرایم عمومی است، تصریح کرد: حال که کشور جمهوری اسلامی ایران هدف تروریسم آن هم از نوع مدرن قرار گرفته است و تروریست­ها با استفاده از انواع سلاح­های کشتار جمعی مردم را مورد حمله قرار می دهند، ضرورت پیش بینی آیین دادرسی افتراقی در این خصوص بیش از پیش احساس می شود.

لازم به ذکر است همایش بین المللی دو روزه­ی ابعاد حقوقی- جرم شناختی تروریسم ۱۳ و ۱۴ اسفند ماه سال جاری در دانشگاه علامه طباطبایی و با حضور اندیشمندان و صاحب­نظران داخلی و خارجی برگزار می شود.

۱۵:۱۷:۵۱

۰۳/۰۵/۲۰۱۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

telegram معاون حقوقی قوه قضاییه در همایش بین المللی ابعاد حقوقی  جرم شناختی تروریسم: وجود دادرسی افتراقی در مورد جرایم تروریستی ضروری استinstagram معاون حقوقی قوه قضاییه در همایش بین المللی ابعاد حقوقی  جرم شناختی تروریسم: وجود دادرسی افتراقی در مورد جرایم تروریستی ضروری است

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار :

android معاون حقوقی قوه قضاییه در همایش بین المللی ابعاد حقوقی  جرم شناختی تروریسم: وجود دادرسی افتراقی در مورد جرایم تروریستی ضروری است

منبع : پایگاه خبری قوه قضائیه.

.

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز