نبود فرهنگ اعتراض توجیهی ناشی از کج فهمی مسئولان است

کچ-فهمی-مسئولان

نبود فرهنگ اعتراض توجیهی ناشی از کج فهمی مسئولان است

عضو کمیسیون قضای و حقوقی مجلس با تاکید بر اصل ۲۷ قانون اساسی، گفت: تحزب یکی از طُرق رسیدن به حقوق سیاسی مردم است اما طبق این اصل هر صنف و تشکلی هم می‌تواند اجتماعات قانونی برگزار کند.
 

 در خصوص چگونگی تحقق حقوقی سیاسی مردم و تاثیر آن بر نحوه درخواست مطالبات، گفت: مسئولان باید به تقاضای مردم پاسخ مثبت داده و با برگزاری تجمعات قانونی موافقت کنند  کما اینکه اصل ۲۷ قانون اساسی نیز به صراحت اجازه برگزاری تجمعاتی که مخل دین نباشد، را داده است.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، افزود: اعتراضات مردم نسبت به آزادی‌های حقوقی و شهروندی و مشکلات معیشتی نه تنها مغایر اصل دین نیست بلکه در راستای احکام شریعت اسلام است، بنابراین وزارت کشور باید حق قانونی مطابق با اصل ۲۷ قانون اساسی را مجدانه اجرایی کند.

وی تحزب را یکی از طُرق رسیدن به حقوق سیاسی مردم دانست و تصریح کرد: هر صنف و تشکلی می‌تواند اجتماعات قانونی را برگزار کند، احزاب هم به عنوان یکی از مبادی قدرت می‌توانند تقاضای مردم را از وزارت کشور مطالبه کند اما متاسفانه شرایط سیاسی کشور به نوعی رقم خورده که دانشجویان هم در سالن دربسته دانشکده‌ای نمی‌توانند اظهار نظر کنند.

فتحی با تاکید بر نبود هیچ مانع قانونی در زمینه تحقق حقوق سیاسی مردم، گفت: وزارت کشور جهت اجرای این اصل باید فضای بیان اظهار نظر، اعتراضات و انتقادات را در دانشگاه‌ها و فضاهای عمومی جامعه تعبیه کند زیرا تنها راه تحقق حقوق سیاسی مردم اجرای اصل ۲۷ قانون اساسی به شکل اتم و اکمل است.

وی یادآور شد: در صورتی که اصل مذکور به مرحله اجرا در بیاید، اغتشاشات از دل اعتراضات و مطالبات مردم بیرون نخواهد آمد، در این زمینه نمی‌توان توجیهاتی چون نبود فرهنگ اعتراض را هم مطرح کرد زیرا حدود ۳۸ سال پیش این اصل قانونی اساسی تصویب شده و قطعا در این مدت فرهنگ، تربیت و منش‌های سیاسی مردم افول نکرده است؛ در واقع این توجیهات نوعی کج فهمی مسئولان نسبت به موضوع است.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی، معتقد است: بیان انتقاد و اظهار نظر آزاد در فضاهای بسته دانشگاه قطعا با احتمال آشوب و اغتشاش همراه نیست اما متاسفانه در برخی موارد دانشجویان هم بعد از بیان اظهارات آزاد و نقادانه مورد تفتیش قرار گرفته‌اند، لذا در نتیجه امور به دلیل تحقق نیافتن حقوق سیاسی از مجرای طبیعی خارج و به مجاری غیرطبیعی کشانده می‌شود.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
telegram نبود فرهنگ اعتراض توجیهی ناشی از کج فهمی مسئولان استinstagram نبود فرهنگ اعتراض توجیهی ناشی از کج فهمی مسئولان است
دانلود اپلیکیشن دادورزیار :

android نبود فرهنگ اعتراض توجیهی ناشی از کج فهمی مسئولان است

منبع : پایگاه خبری خانه ملت

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز