صلح و سازش دو طایفه در سیستان و بلوچستان

صلح-و-سازش-دو-طایفه

صلح و سازش دو طایفه در سیستان و بلوچستان

رئیس شوراهای حل اختلاف استان سیستان و بلوچستان گفت: با تلاش اعضای شورای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان، اختلاف و درگیری بین دو طایفه در سراوان به سازش ختم شد.

 

 حجت الاسلام حمید رضا بندانی اظهار کرد: بر اثر نزاع دسته جمعی در شهرستان سراوان در سال ۸۷ یک نفر بر اثر شدت جراحات وارده فوت می‌کند که پس از دستگیری قاتل پرونده وارد روند قضایی می‌شود.

وی افزود: شعبه یک دادگاه کیفری زاهدان با توجه به اوراق و محتویات پرونده پس از احراز مجرمیت، بر اساس مواد موجود در رای صادره ، مشارالیه را به قصاص نفس محکوم می‌کند.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان ادامه داد: با توجه به صدور حکم قصاص، پرونده از شعبه سوم اجرای احکام کیفری شهرستان زاهدان جهت اخذ رضایت و ایجاد سازش بین دو طایفه به شورای حل اختلاف شماره ۱۹ زاهدان ارسال شد.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه اولیاء دم و خانواده قاتل در شهرستان سراوان مستقر بوده و متهم در زندان مرکزی زاهدان به سر می برد ابلاغیه از طرف شورای حل اختلاف شماره ۱۹ برای طرفین پرونده ارسال و در نهایت جلسه شورا با حضور پدر مقتول برگزار شد که در جلسه اول ایشان حاضر به رضایت نشدند.

حجت الاسلام بندانی تصریح کرد: شورای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان با جدیت بیشتری تلاش کردند تا بتوانند جلسات دیگری با خانواده مقتول برگزار کنند که با استفاده از نفوذ بزرگان و ریش سفیدان دو طایفه جلسه دوم برگزار شد.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان گفت: تلاش اعضای شورای حل اختلاف شماره ۱۹ زاهدان و همچنین حضور بزرگان و معتمدان دو طایفه در شورای حل اختلاف نتیجه داد به گونه ای که در پایان جلسه پدر مقتول از مجازات قصاص گذشت نمود و به اخذ نصف دیه از خانواده قاتل راضی شد.

وی ادامه داد: مدتی بعد خانواده متهم در شورای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان حاضر شدند و سه ماه به آنها مهلت داده شد تا دیه را فراهم کنند که نهایتاً خانواده متهم توانستند دیه مربوطه را تهیه کنند.

رئیس شوراهای حل اختلاف سیستان و بلوچستان افزود: شورای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان هماهنگی های لازم را جهت دعوت طرفین انجام داد و جلسه نهایی برگزار شد و اولیاء دم دیه خواسته شده را تحویل گرفته و رضایت خود را نیز اعلام کردند و نهایتاً اختلاف و درگیری بین دو طایفه به سازش ختم شد و همچنین یک نفر از مجازات حتمی قصاص نجات یافت.

حجت الاسلام بندانی در پایان ضمن قدردانی از تلاش‌های فراوان اعضای شورای حل اختلاف شماره ۱۹ شهرستان زاهدان گفت: شوراهای حل اختلاف با اقداماتی که انجام می‌دهند توانسته اند بار زیادی را از دوش محاکم کم کنند و در کاهش اطاله دادرسی نیز موثر باشند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
telegram صلح و سازش دو طایفه در سیستان و بلوچستانinstagram صلح و سازش دو طایفه در سیستان و بلوچستان
دانلود اپلیکیشن دادورزیار :

android صلح و سازش دو طایفه در سیستان و بلوچستان

منبع : پایگاه خبری قوه قضائیه

 

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز