وکیل آنلاین

سازمان انتقال خون به کمپین جهانی نجات زینب پیوست

سازمان-انتقال-خون

سازمان انتقال خون به کمپین جهانی نجات زینب پیوست

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران اعلام کرد که این سازمان جستجو در بانک های اطلاعاتی گروه های خون نادر ایران را برای یافتن خون سازگار به زینب، کودک دو ساله ای که مبتلا به سرطان است در دستور کارقرار داده است.

روز شنبه سازمان انتقال خون، متعاقب فراخوان یک موسسه غیر انتفاعی در آمریکا، یک کمپین جهانی برای کمک به یک کودک دو ساله به نام زینب موقال مقیم آمریکا که مبتلا به سرطان به جریان افتاده است و سازمان انتقال خون ایران به کمپین جهانی نجات زینب دو ساله پیوست.

او برای درمان به اهدای گروه خونی بسیار کمیاب نیاز دارد، گروه خون این کودک یکی از نادرترین انواع گروه‌های خونی است و این موضوع روند درمان او را با مشکل رو به رو کرده است.

مسئولان این کارزار می‌گویند که حدود هزار نفر تا کنون آزمایش شده‌اند، اما فقط سه نفر از آنها گروه خون مناسب برای انتقال به زینب را دارا هستند و پزشکان می‌گویند برای درمان سرطان او حداقل به 10 نفر اهدا کننده خون نیاز است.

اوایل امسال پزشکان تشخیص دادند که زینب به بیماری «نوروبلاستوما» مبتلاست، این سرطان تهاجمی و بسیار نادر اغلب در نوزادان و کودکان خردسال دیده می‌شود.

موسسه غیرانتفاعی «One Blood» که در حال جستجو برای یافتن اهدا کننده خون است می‌گوید که زینب در طول درمان سرطان نیاز به تزریق خون دارد، چیزی که زینب را از بقیه متفاوت کرده است، فقدان یک آنتی ژن به نام «Indina B»است که اغلب افراد عادی آن را در گلبول های قرمز خود دارند.

فقط افرادی ممکن است بتوانند اهداکننده خون باشند که اصلیت پاکستانی، هندی یا ایرانی داشته، یعنی هم پدر و هم مادرشان اهل این سه کشور باشد و گروه خونی آنها (O) یا (A) باشد، اما در این جمعیت‌ها هم فقط چهار درصد این افراد ممکن است دارای خون بدون آنتی ژن Indian B باشند.

در زمان حاضر در جهان 336 گروه خونی نادر شناسایی شده است که حدود 100 گروه خونی آن بسیار نادر است. در ایران نیز 33 گروه خونی بسیار نادر شناسایی شده است.

جمهوری اسلامی ایران از سال 1389 به عضویت انجمن بین المللی خون های نادر دنیا در آمده و ایران به عنوان تنها کشور اسلامی عضو این انجمن است که دارای برنامه خون های نادر است.

در قاره آسیا نیز ایران، چین و ژاپن اعضای این انجمن هستند و دارای برنامه خون های نادر هستند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه