رئیس کل دادگستری خراسان شمالی: رسانه ها در عین آزادی و ابتکار عمل نباید مصالح نظام را فدای مصالح سیاسی و جناحی کنند

رسانه-ها-در-عین-آزادی

رئیس کل دادگستری خراسان شمالی: رسانه ها در عین آزادی و ابتکار عمل نباید مصالح نظام را فدای مصالح سیاسی و جناحی کنند

حجت الاسلام والمسلمین جعفری در نشست صمیمی با اعضای خانه مطبوعات گفت: در قرآن و سنت به مسئله اطلاع رسانی و تبلیغ خیلی تاکید شده است و ائمه معصومین(ع) نیز بخشی از کارشان تبلیغ و اطلاع رسانی با ابزارهای خاص آن زمان بوده است.

حجت الاسلام والمسلمین جعفری رئیس کل دادگستری استان خراسان شمالی درخصوص کار خبری و اطلاع رسانی اذعان داشت: رسانه و مطبوعات دارای ساحت مقدسی است که در مرحله اول افرادی که در این حوزه مشغول به فعالیت هستند باید تلاش کنند این ساحت را حفظ کنند.

رئیس کل دادگستری استان نخستین وظیفه مطبوعات را جستجوی اطلاعات و اخبار درست و انتقال شجاعانه، صادقانه، صحیح، صریح و سریع و جامع آن اخبار و به دور از افراط، تفریط، تحریف و سیاست زدگی عنوان کرد و افزود: رسانه در رسیدن به اهداف و برنامه های نظام در سه بخش بسترسازی و آماده کردن افکار عمومی، اطلاع رسانی درحین اقدام و عمل و نیز اطلاع رسانی نتیجه اقدامات، نقش بسیار موثری دارد.

این مقام قضایی با اشاره به تقدس قلم و برابری یک ساعت فکر کردن با هفتاد سال عبادت، متفکران را ارزشمندترین انسان ها و فکر را بالاترین ارزش معرفی کرد.

رئیس کل دادگستری استان خطاب به اعضای خانه مطبوعات گفت: نباید منتظر باشید که اتفاقی بیافتد تا خبر آن را اطلاع رسانی و منتشر نمایید، بلکه خانه مطبوعات باید یک مجموعه تولید فکر، محتوا و برنامه باشد و انتظارات و مطالبات مقام معظم رهبری و مردم را از مسئولین امر پیگیری نماید.

وی در ادامه افزود: رسانه ها و مطبوعات به عنوان حلقه ی ارتباطی مردم و مسئولین می توانند با پیگیری مشکلات و ارائه تذکرات دلسوزانه و منصفانه نقش بسزایی در سرعت بخشی به توسعه و پیشرفت داشته باشند؛ البته در این راستا خدمات ارائه شده توسط دستگاه های حاکمیتی نیز می بایست به مردم منتقل شود.

جعفری با اشاره به اینکه نقد منصفانه و بدون تخریب و بدون حب و بغض های شخصی و جناحی موجب پیشرفت و موفقیت دستگاه ها می شود، تصریح کرد: رسانه ها نباید مصالح نظام را فدای مصالح سیاسی و جناحی کنند و می بایست با رعایت ساحت اخلاق، ساحت حقوق و عزت و آبروی مردم، به اعتقادات و ارزش های دینی آنها احترام بگذارند.

وی بی توجهی و غفلت در انتشار اخبار را یک آسیب برای رسانه ها و مطبوعات مطرح و تاکید کرد: انتشار مطالب نادرست یا اشتباه سبب سلب اعتماد مردم از رسانه ها خواهد شد؛ بنابراین لازم است مطبوعات، رویدادها را آنگونه که اتفاق افتاده است به اطلاع مردم برسانند نه آنگونه که خودشان مایلند اطلاع رسانی کنند.

رئیس کل دادگستری استان، درج مطالب و مسائل مضر و یا غیر ضرور و غیرمفید که اولویت های جامعه در آن لحاظ نشده و صرف پرکردن ستون روزنامه یا صفحه خبرگزاری می باشد را از دیگر آسیبهای رسانه ها و مطبوعات اعلام و استفاده از مطالب روشنگرانه و پیام های پیشگیری از وقوع جرم و آسیبهای اجتماعی را از رسالتهای مطبوعات درجهت آگاه سازی عمومی دانست .

جعفری با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری که فرمودند “با وجود فضای مجازی هریک نفر به یک رسانه تبدیل شده است” ، به تاثیرگذاری فضای مجازی در مسائل کلان سیاسی و اجتماعی  اشاره کرد و گفت: فضای مجازی ظرفیتی است که اگر ما غفلت کرده و برای آن برنامه ریزی نداشته باشیم، دشمن با برنامه ریزی از این فضا و ظرفیت به نفع خود استفاده خواهد کرد.

وی در پایان سخنان خود با بیان اینکه مطبوعات و اصحاب رسانه به عنوان نماینده افکار عمومی می بایست آزادی و ابتکار عمل داشته باشند، گفت: قانون مطبوعات برای رسانه های مکتوب و مجازی، خط قرمزها و محدودیت هایی تعیین کرده که عبور از آنها جرم تلقی می شود.

شایان ذکر است در ابتدای این دیدار اعضای خانه مطبوعات با ارائه گزارش از فعالیتهای مطبوعاتی و رسانه ای در استان، دغدغه های خود را در زمینه شکایت از مطبوعات و نحوه دادرسی و صدور حکم با رئیس کل دادگستری استان مطرح کردند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

telegram رئیس کل دادگستری خراسان شمالی: رسانه ها در عین آزادی و ابتکار عمل نباید مصالح نظام را فدای مصالح سیاسی و جناحی کنندinstagram رئیس کل دادگستری خراسان شمالی: رسانه ها در عین آزادی و ابتکار عمل نباید مصالح نظام را فدای مصالح سیاسی و جناحی کنند

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار :

android رئیس کل دادگستری خراسان شمالی: رسانه ها در عین آزادی و ابتکار عمل نباید مصالح نظام را فدای مصالح سیاسی و جناحی کنند

منبع : پایگاه خبری قوه قضائیه.

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز