متن کامل سخنان دکتر روحانی در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبرمعظم انقلاب

دیدار-مسئولان-نظام

متن کامل سخنان دکتر روحانی در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبرمعظم انقلاب

رئیس‌ جمهور با بیان اینکه حضور ، ایستادگی و مقاومت مردم و هدایت های رهبری همه توطئه های دشمنان علیه ایران اسلامی را خنثی کرده است ، تاکید کرد: دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران، در زمینه اقتصادی، سیاسی و فعالیت هسته ای، از هر زمان دیگر آماده تر است و هرگونه توطئه دشمنان را در نطفه خفه خواهد کرد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز شنبه و در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبرمعظم انقلاب، با قدردانی از وحدت و یگانگی قوا ، همه نهادها و رسانه ها  برای مقابله با توطئه اخیر و ساماندهی اقتصاد کشور گفت: ما در توطئه هایی که آنها برای ایران تدارک دیده بودند و چشم طمع به اقتصاد و التهابات اقتصادی دوخته بودند، پیش دستی کردیم و در بهترین شرایط، دست به اقدامی زدیم تا دشمن را مأیوس تر کنیم.

متن سخنان دکتر روحانی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا و نبینا محمد و آله الطاهرین و صحبه المنتجبین

لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ إِذْ بَعَثَ فِیهِمْ رَسُولًا مِّنْ أَنفُسِهِمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِهِ وَیُزَکِّیهِمْ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَإِن کَانُوا مِن قَبْلُ لَفِی ضَلَالٍ مُّبِینٍ

بعثت پیامبر عظیم الشأن اسلام حضرت محمد مصطفی(ص) ؛درخشش نور ایمان و هدایت و جوشش سرچشمه های فضائل اخلاقی و درخشش علم و حکمت را بر همه مسلمانان جهان، ملت بزرگ ایران، حضار محترم، سفرای کشورهای اسلامی و بویژه به محضر رهبر معظم انقلاب، تبریک و تهنیت عرض می کنم.

هجرت و بعثت و زندگی پیامبر(ص) تنها برگزیده شدن یک انسان برای یک مأموریت سخت نبود؛ بعثت پیامبر(ص) برانگیخته شدن کل انسان و نوع بشر بود، بشری که قرن ها و سالها در انتظار آن بشارت مسیحایی بود.

برای چنین واقعه مبارکی هم جامعه انسانی نیاز به بلوغ داشت، بلوغی که برای دیدن معجزه در فکر دیدن معجزه در طبیعت نباشد. عصایی، ید بیضایی، دم مسیحایی که مرده ای را زنده کند بلکه به رشد و بلوغی برسد که معجزه بشر در تفکر ، اندیشه و تکوین قرآن مجید و اعجاز در سخن و کلام باشد و از طرف دیگر نیاز به آن سینه فراخی بود که بتواند آن بار سنگین رسالت و آخرین پیام الهی را دریافت کند.

این هر دو حاصل شده بود. اشتیاق مردم در سراسر جهان و در حجاز به اوج رسیده بود و آن بزرگمرد نیز به سن ۴۰ سالگی و آماده برای شنیدن پیام بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ ؛آن پیامی که از رحمانیت و رحمت الهی آغاز می شود و از قرائت ، خواندن ، خلقت و خلقت انسان و قلم، علم و دانش و تعلیم انسان سخن می گوید.

همین آغاز پیام روشن است که این دین، دین سلم و رحمت برای عالمیان است. پیامبر(ص) در زادگاه نبوت، یعنی در مکه همه تلاش خود را برای هدایت فرد فرد انسان ها گذاشت، اما به زمانی رسید که علاوه بر هدایت افراد و آحاد جامعه،  نیاز به تشکیل یک دولت اسلامی و جامعه اسلامی و امت اسلامی بود،  اینجا بود که هجرت در کنار بعثت قرار گرفت و توانست رسالت را به سمت امامت و همه اهدافی که در این آیین مقدس مورد نظر حق بود، زمینه تحقق آن را فراهم کند؛رهبر و کتاب و قانون و مدینه، دولت، رهبری و قانونی که باید در جامعه حاکم باشد. خود پیامبر(ص)، شخص، اخلاق پیامبر(ص) معجزه بود قرآن پیامبر(ص) هم معجزه بزرگ او بود. مدینه پیغمبر، دولت اسلامی، امت اسلامی، آن هم معجزه سوم پیامبر(ص) بود.

چگونه پیامبر در مدینه ای که اکثریت آنها در آغاز غیرمسلمان بودند، توانست آن چنان همگان را به خود جذب و جلب کند که جامعه ای امن و آرام را در مدینه تشکیل دهد، نه با برج و بارو. پیغمبر نیاز به قلعه نداشت او حصن حصینش توحید و ایمان مردم و اخلاق خود او بود.

پیغمبر برای تبیین دین و تبلیغ دینش نیاز به گروه های تبلیغی نداشت، اخلاق ، نوع حکومت و شیوه مردم داری پیامبر، بهترین تبلیغ برای رسالتش و برای اسلام بود.

پیامبر(ص) با آن همه شجاعتش که در سخت ترین مواقع شخصیتی مثل علی مرتضی می گوید: در سخت ترین شرایط جنگ و میدان به پناه رسول خدا می رفتیم؛ او که دارای بالاترین علم و دانش بود.  آن عبادتش، آن عبادتی که نیمی از شب و یا دو ثلث شب را فرا می گرفت، آن رحمت و جودش. اما قرآن فقط به یک نکته در باب انسجام اجتماعی، جامعه پیامبر اسلام(ص) و وحدت دنیای اسلام و قدرت حکومت اسلامی تأکید می کند: فَبِما رَحمَهٍ مِنَ اللَّهِ لِنتَ لَهُم  وَلَو کُنتَ فَظًّا غَلیظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِکَ  فَاعفُ عَنهُم وَاستَغفِر لَهُم وَشاوِرهُم فِی الأَمرِ  فَإِذا عَزَمتَ فَتَوَکَّل عَلَى اللَّهِ . آن نکته ای که قرآن بر او تأکید می کند،می گوید سخن نرم، خوی نرم و اخلاق پیامبر(ص) بود که همه را جذب کرد. حتی یاد نمی کند از نبوت، رسالت  و عصمتش که همه اینها را دارا بود.

 اخلاق پیامبر(ص) بود که همه را جذب کرد، آن هم در سایه لطف، عنایت و رحمت حق. لِنتَ لَهُم  وَلَو کُنتَ فَظًّا غَلیظَ القَلبِ لَانفَضّوا مِن حَولِکَ ، فظ را بیشتر در خشونت کلام تعبیر می کنند؛ درشت گویی، سخن ناصواب و نازیبا گفتن.

غلیظ القلب به معنای سخت دل و سنگ دل و به معنای رفتار خشن بیشتر تعبیر می کند. پیامبر هم زبانت نرم بود و هم اخلاقت اخلاق حسنه بود. در سایه این بود که همه را جذب کردی و بعد هم به پیامبر(ص) می گوید: فاعف عنهم و استغفرلهم و شاورهم فی الامر.  در گذر از خطاهای امتت و برای آنها طلب آمرزش کن و با آنها مشورت کن. این حق مردم است که نظر خود را بگویند و بشنوند. این حق مردم است که در محضر پیامبر(ص) بپرسند و سوال کنند، حتی گاهی سخن ها ناروا و درشت بود، اما پیغمبر تحمل کرد.  وَلا تَجْهَرُوا لَهُ بِالْقَوْلِ کَجَهْرِ بَعْضِکُمْ لِبَعْضٍ بلند و غیردقیق هم سخن می گفتند، اما پیغمبر تحمل می کرد. پیغمبر حتی تهمت ها و افتراها و استهزاء ها. وَلَقَدْ نَعْلَمُ أَنَّکَ یَضِیقُ صَدْرُکَ بِمَا یَقُولُونَ .گاهی سخنان دل پیغمبر را آزرده و تنگ می کرد، اما در عین حال پیغمبر(ص) با روی گشاده با مردم سخن می گفت و مشورت می کرد، اسرار مردم را حفظ می کرد، او می دانست در دل چه دارند، اما به ظاهر با آنها رفتار می کرد.

ورود به اسلام را آنچنان سهل قرار داده بود که با گفتن دو جمله این ورود، آسان تر از ورود در هر مسلکی در جهان بود. با اینکه نسبت به بعضی از افراد می دانست، بعداً با دینش و اهل بیتش چه می کنند، قصاص قبل از جنایت نکرد و سهم مسلمانی را نسبت به آنها مراعات کرد.

این پیامبر(ص) با این اخلاق توانست آن جامعه اسلامی و امت اسلامی را بسازد. اگر ما در جمهوری اسلامی ایران همه اهداف مان را برآورده کنیم، استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی مان، احکام خدا و قوانین اسلام در جامعه پیاده کنیم و خدای ناکرده، دل های ما نسبت به همدیگر مهربان نباشد، برادری از میان جامعه ما رخت بربندد، کلام ما توأم با غیبت، تهمت و تحقیر دیگران باشد، ما به هدف بلند انقلاب اسلامی که دستیابی به جامعه محمدی(ص) است، دست نیافته ایم. همه باید تلاش کنیم و یادمان باشد، إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ.

جهان امروز هم از نبود اخلاق در رنج است، منطقه ما هم از نبود اخلاق در رنج است و همه بحران های سیاسی و نظامی و امنیتی در جهان، ریشه در بحران اخلاقی دارد و شما ببینید چگونه همه اصول بین المللی زیر پا گذاشته می شود، بدون داشتن مصوبه شورای امنیت سازمان ملل، حتی در حالی که از طرف سازمان ملل گروهی مأمور می شوند تا اتهام کاربرد شیمیایی را بررسی کنند، به بهانه های واهی به یک کشور مستقل در این منطقه که دارای حکومت و مردم آگاه و تمدن دیرینه است، حمله می کنند، اینها از گذشته خود درس نیاموختند؟ آمریکایی ها، صهیونیست ها و برخی از کشورهای اروپایی که متأسفانه با آمریکا همراه بودند؛ انگلیس و فرانسه، آیا از حوادث ۱۷ سال گذشته در این منطقه درس نگرفته اند؟

آیا تجاوزات آمریکا در این منطقه در افغانستان، عراق و لیبی و در سایر این مناطق جز ویرانی، نابودی و کشتار، چیز دیگری را به بار آورد؟ آیا می خواهید تجاوز و حضور خودتان را در منطقه توجیه کنید و از اینکه تروریست هایی که تحت حمایت شما بودند در غوطه شرقی شکست خوردند، این همه عصبانی شده اید؟ و به انواع تجاوزها دست می زنید؟

مردم سوریه سالهاست در برابر تجاوز بیگانگان و تروریست ها ایستاده و مقاومت کرده و باز هم مقاومت خواهد کرد، مردم عراق ، افغانستان و یمن در برابر تجاوزات  و تروریست ها مقاومت خواهند کرد و جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته، حامی مظلومان منطقه و جهان خواهد بود و به درخواست هر دولت اسلامی برای مبارزه با تروریزم و ترور، حمایت خود را دریغ نخواهد کرد.

خوشبختانه نسبت به ملت ایران هر توطئه ای که خواستید انجام بدهید حضور ، ایستادگی و مقاومت مردم توطئه شما را خنثی کرد و اخیراً به فکر آن بودید که مردم را از دید اقتصادی با مشکل مواجه و اطمینان مردم را نسبت به آینده اقتصاد کشور خدشه دار کنید.

در اینجا در محضر رهبر معظم انقلاب باید از این وحدت و یگانگی قوا و همه نهادها و رسانه ها در زمینه مقابله با توطئه اخیر و ساماندهی اقتصاد کشور، تشکر و سپاسگزاری کنم، البته همواره هدایت، حمایت و ارشادات رهبری  مددکار دولت و ملت بوده و خواهد بود.

ما در توطئه هایی که آنها برای ایران تدارک دیده بودند و چشم طمع به اقتصاد و التهابات اقتصادی دوخته بودند، پیش دستی کردیم و در بهترین شرایط، دست به اقدامی زدیم تا دشمن را مأیوس تر کنیم.

به صراحت به ملت بزرگ ایران می گویم، دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران، در زمینه اقتصادی، سیاسی و دیپلماسی و در زمینه فعالیت هسته ای،  از هر زمان دیگر آماده تر است و هرگونه توطئه ای مورد نظر دشمنان باشد، آن توطئه را در نطفه خفه خواهد کرد.

ما مجددا نیازمندیم که خود را در محضر پیامبر(ص) ببینیم و اگر در محضر پیامبر(ص) باشیم و راه او را ادامه دهیم، هیچ خطری ما را تهدید نخواهد کرد.  با وحدت، اتحاد، انسجام، برادری و یکپارچگی و با هدایت رهبری از همه توطئه ها به سلامت عبور خواهیم کرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

telegram متن کامل سخنان دکتر روحانی در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبرمعظم انقلابinstagram متن کامل سخنان دکتر روحانی در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبرمعظم انقلاب

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار :

android متن کامل سخنان دکتر روحانی در دیدار مسئولان نظام و سفرای کشورهای اسلامی با رهبرمعظم انقلاب

منبع : پایگاه خبری دولت

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز