سه دلیل ترکیه برای ورود به بحران سوریه .

ورود-به-بحران-سوریه

سه دلیل ترکیه برای ورود به بحران سوریه / چگونه اردوغان ثبات و ماندگاری اسد را باور کرد؟

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است علیرغم اینکه ترکیه از حضور کردها در جنوب خود هراس دارد نباید تمامیت ارضی سوریه را خدشه دار کند.

محمد جواد جمالی نوبندگانی با اشاره به رویکرد ترکیه در قبال مسأله سوریه از ابتدا تا کنون گفت: ترکیه به سه دلیل وارد موضوع سوریه شد، اول تحلیل می کرد که انقلابی بر مبنای تفکر اخوانی در حال رخ دادن در سوریه است و چون خود آنها نیز از این تفکر بودند باعث شد از معارضان حمایت شدید کنند.

نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به حملات شدیدی که از سوی دولت ترکیه نسبت به دولت قانونی سوریه در ابتدای بحران این کشور وارد آمد، اظهار داشت: اردوغان در این خصوص تا جایی پیش رفت که حتی مرزهای خود را برای تبادل سلاح و تروریست با سوریه باز گذاشت.

وی ادامه داد: در مرحله دوم ترکیه سعی داشت به نوعی نقش آفرینی خود در منطقه را افزایش دهد و خود را تعیین کننده بداند و از این طریق جای جمهوری اسلامی ایران را در منطقه خاورمیانه بگیرد.

جمالی نوبندگانی در ادامه با بیان اینکه از سومین جهت ترکیه همسایه سوریه و عراق است و از این طریق قصد داشت به برخی مطالبات تاریخی خود برسد، عنوان کرد: در این بین جمهوری اسلامی تدبیری کرد و به ترکیه فهماند که این اهداف او محقق نمی شود و از سویی سوریه نیز باید شیوه دیگری را اتخاد نکند.

این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: جمهوری اسلامی از اهداف آمریکا و رژیم صهیونیستی و ابزارهای منطقه ای آنها مثل دولت سعودی پرده برداری کرد و نشان داد که این کشورها به دنبال تجزیه ترکیه، سوریه و عراق هستند و قصد دارند چیزی شبیه اسرائیل در این منطقه به وجود بیاورند.

وی ادامه داد: ترک ها متوجه شدند دولت سوریه به این راحتی مضمحل نمی شود البته از جهتی جمهوری اسلامی این تبیین را به خوبی برای آنها انجام داد لذا ترکیه با درک صحیح شرایط، مواضع خود را از جهتی از آمریکایی ها دور کرد.

جمالی نوبندگانی در ادامه با بیان اینکه در نهایت پیش بینی های ایران درست از آب درآمد، یادآور شد: امروز حزب دموکرات کرد در شمال سوریه قصد دارد کشوری تأسیس کند که در آینده به شدت برای ترکیه و یکپارچگی و تمامیت ارضی ترکیه مخاطره آمیز است.

عضو هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه اقدامات ترکیه منفعت طلبانه است، خاطرنشان کرد: ترکیه هراسی از ایجاد یک اقلیم جدید در جنوب کشور خود را دارد که این موضوع قطعا با عراق متفاوت است و می تواند برای ترک ها خطرناک باشد اما جمهوری اسلامی درباره تمامیت ارضی سوریه هشدار داده و ترکیه هم در این خصوص قول همکاری داده است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

telegram سه دلیل ترکیه برای ورود به بحران سوریه .instagram سه دلیل ترکیه برای ورود به بحران سوریه .

دانلود اپلیکیشن اندروید  دادورزیار :

android سه دلیل ترکیه برای ورود به بحران سوریه .

منبع : پایگاه خبری خانه ملت

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز