وکیل آنلاین

حکم اعدام ۳ تن از محکومان دادگاه‌های انقلاب اجرا شد

حکم اعدام

حکم اعدام 3 تن از محکومان دادگاه‌های انقلاب اجرا شد

حکم اعدام سه تن از محکومان دادگاه‌های انقلاب تهران و سنندج، سحرگاه شنبه (17 شهریور 97) اجرا شد.

این سه محکوم‌ علیه، لقمان مرادی فرزند عثمان، زانیار مرادی فرزند اقبال و رامین حسین پناهی فرزند محمد میرزاست که دو نفر اول در تاریخ 14 تیر 1388 با فعالیت تروریستی در شهرستان مریوان به فوت سه نفر و از جمله فرزند امام جمعه مریوان اقدام کردند.

لقمان و زانیار مرادی که از اعضای گروهک کومله بودند، دارای سوابق دستگیری به اتهام اقدام علیه امنیت ملی بودند. از جمله لقمان دارای دو فقره سابقه‌ دستگیری در سال‌های 1386 و 1387 بود و زانیار نیز یک فقره سابقه محکومیت به سه سال حبس بابت ارتکاب جرم علیه امنیت ملی داشته است.

زانیار مرادی نزد بازپرس دادسرای سنندج، با قبول اتهام اظهار داشته است که اقدامات مجرمانه را به پیشنهاد فردی به نام هلپاچ که یک تبعه عراقی بود، با هدف دریافت 20 میلیون تومان پول و اعزام به یک کشور اروپایی انجام داده است.

وی افزوده است که در اجرای عملیات ترور، لقمان را با خود همراه کرده و پس از تهیه اسلحه و انجام ترور هر سه نفر به عراق رفته است.

لقمان مرادی نیز با تایید اظهارات زانیار، اقرار کرده است که پیشنهاد زانیار مبنی بر ترور را در قبال دریافت وجه پذیرفته و در جهت همراهی با او، یک قبضه اسلحه کلاش از عراق تهیه کرده؛ به همراه زانیار هفت تا هشت بار به موقعیت ترور که میان مسجد و منزل امام جمعه بوده مراجعه کرده و نهایتاً در ساعت 21 روز 14 تیر 1388 در مسیر بازگشت مرحومان از مسجد به طرف آنها شلیک کرده و سپس ترک موتور زانیار مرادی محل را ترک کرده است.

بازپرس دادسرای مریوان نظر بر قرار جلب هر دو متهم را داده و به موجب این قرار، اتهامات زانیار مرادی شامل محاربه، معاونت در سه فقره قتل عمد و مشارکت در حمل و نگهداری اسلحه‌ جنگی و اتهامات لقمان مرادی نیز اقدام علیه امنیت ملی، ترور و سه فقره قتل عمد، تردد غیرمجاز از مرز و مشارکت در حمل و نگهداری اسلحه‌ جنگی ذکر شده است.

متعاقباً درخواست رئیس کل دادگستری استان کردستان دائر بر احاله پرونده به دادسرای تهران، در تاریخ 24 تیر 1389 مورد پذیرش دیوان عالی کشور قرار گرفته و کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب تهران، برای محاکمه به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارجاع شده است.

دادگاه پس از اخذ آخرین دفاع، با اعلام ختم رسیدگی طی دادنامه‌ در چهارم دی 1389هر دو متهم را از بابت محاربه به اعدام محکوم کرد و این حکم 12 بهمن 1389صادره از دیوان‌عالی کشور ابرام شده است.

محکوم دیگر به نام رامین حسین پناهی، عضو گروهک کومله است که حسب گزارش دوم تیر 1396 سازمان اطلاعات سپاه کردستان در قالب یک تیم نظامی، به قصد عملیات خرابکارانه به کشور وارد شده و با مشکوک شدن ماموران به اعضای این تیم در ایستگاه بازرسی ورودی شهرستان سنندج، رامین حسین پناهی و همراهانش به پرتاب نارنجک جنگی و شلیک تیر به سمت ماموران اقدام کردند. این درگیری به هلاکت سه تن از اعضای تیم مذکور و مصدوم شدن رامین حسین پناهی منجر شد.

بازپرس دادسرای سنندج به نامبرده اتهامات محاربه، عضویت در گروه‌های معاند نظام و حمل مهمات جنگی را تفهیم کرد و متهم تحت قرار بازداشت موقت قرارگرفت.

وی اقرار کرده است که مسلحانه وارد کشور شده و قصد عملیات در داخل کشور را داشته است. همچنین پذیرفته است که یک خشاب 30 تیری را به سمت ماموران شلیک کرده و افزوده است برای انجام مأموریت گروهکی به منطقه دهگلان وارد شده بود.

پس از صدور قرار جلب به دادرسی و متعاقب آن کیفرخواست، برای متهم مستند به ماده 287 قانون مجازات اسلامی به اتهام بغی تقاضای مجازات شده و رسیدگی به این کیفرخواست به دادگاه انقلاب اسلامی سنندج محول شده است. برای متهم ابتدا وکیل تسخیری تعیین شده و متعاقباً خود وکیل معرفی کرده است.

جلسات محاکمه با حضور متهم و وکیل وی برگزار شد و دادگاه طی دادنامه‌ در تاریخ 30 دی 1396حکم بر اعدام متهم صادر کرد. این حکم در دیوان عالی کشور ابرام شد و متعاقبا اجرای حکم رامین حسین پناهی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیابت داده شد و بر همین اساس سحرگاه روز شنبه – 17 شهریور- حکم اعدام محکومان در تهران اجرا شد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز