دست های پینه بسته گندمکاران در انتظار تعیین قیمت تضمینی گندم/دولت خودکفایی محصولات استراتژیک را تهدید می کند؟

تعیین-قیمت-تضمینی-گندم

دست های پینه بسته گندمکاران در انتظار تعیین قیمت تضمینی گندم/دولت خودکفایی محصولات استراتژیک را تهدید می کند؟

بعد از گذشت ۶ ماه از شروع فصل کشت دولت اراده‌ای برای اعلام رسمی قیمت خرید تضمینی محصولات نداشته که همین مسئله خودکفایی در محصولات استراتژیک را تهدید می‌کند.

محسن خزایی؛ قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بر اساس قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی باید تا قبل از شروع فصل کشت اعلام شود اما تا کنون که به فصل برداشت در برخی از مناطق رسیده‌ایم  قیمت‌ها اعلام نشده است.

بر اساس قانون ذکر شده و در راستای حمایت از تولید داخل و اقتصاد کشاورزان خرید تضمینی محصولات کشاورزی شامل گندم، جو، ذرت، چغندر قند، پنبه وش، دانه‌های روغنی، چایی، سیب‌زمینی، پیاز، حبوبات می‌شود، که اهداف اجرای این قانون را می‌توان حمایت از تولید کننده، جلوگیری از نوسانات شدید قیمتی، ایجاد تعادل در نظام تولید، جلوگیری از ضایعات محصولات و جلوگیری از ضرر و زیان دانست.

در اخبار آمده است که نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی با افزایش‌های حداقل ۴ درصدی و حداکثر ۱۰ درصدی نسبت به قیمت‌های گذشته از طرف وزارت جهاد کشاورزی برای تصویب در هیات دولت ارائه شده اما تا کنون از سوی سازمان برنامه و بودجه به‌صورت رسمی قیمت‌ها اعلام نشده، این درحالی است که بر اساس قانون خرید تضمینی مصوب ۲۲ تیر ۱۳۸۴ میزان افزایش قیمت خرید تضمینی نسبت به سال گذشته نباید از تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی کمتر باشد.

تاخیر در اعلام رسمی نرخ خرید محصولات کشاورزی این نگرانی را به‌وجود می‌آورد که رسیدن به خودکفایی در برخی از محصولات استراتژیک مانند گندم را از دست بدهیم ، زیرا بسیاری از کشاورزان براساس اعلام نرخ خرید تضمینی نوع کشت خود را انتخاب می‌کنند و در سال ۹۵ تاخیر سه ماهه در اعلام قیمت خرید تضمینی باعث کاهش ۲۳ درصدی تولید این محصول استراتژیک که قوت قالب مردم را تشکیل می‌دهد، شد

علی‌رغم تاکیدات بر اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید ملی تاخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی مخالف خودکفایی و حمایت از تولید ملی محسوب می‌شود، اکنون که فصل کشت محصولات کشاورزی نیز به پایان رسیده است اعلام نرخ خرید تضمینی در میزان و نوع کشت کشاورزان بی‌تاثیر است و شاید تنها باعث از بین رفتن سوالات در زمینه قیمت محصولات شود.

دولت اراده‌ای برای اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی ندارد

در این خصوص خبرنگار خبرگزاری خانه ملت به گفت‌وگو با علی اکبری رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی پرداخته است، اکبری در ابتدای گفت‌وگو ضمن اشاره به مکاتبات بی‌پاسخ کمیسیون کشاورزی مجلس با رئیس جمهور، رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر جهاد کشاورزی در خصوص اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی، گفت: بر اساس قانون همه ساله باید متناسب با نرخ تورم قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی اعلام شود اما این مسئله صورت نگرفته است.

 نماینده مردم بجنورد، مانه، سملقان، جاجرم و گرمه در مجلس شورای اسلامی معتقد است که در سال گذشته نیز افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی بسیار پایین بود و در سال زراعی جدید نیز مشخص است که دولت هیچ اراده‌ای بر اجرای قانون و اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی متناسب با نرخ تورم ندارد.

اکبری عدم اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی را موثر بر میزان برداشت دانست و گفت: عوامل متعددی بر تولید محصولات تاثیرگذار هستند و افزایش یا ثبات قیمت تنها عامل تاثیرگذار بر میزان تولید نیست.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان از نادیده گرفته شدن حقوق کشاورزان در اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی انتقاد کرد.

اعلام قیمت تضمینی در شرایط فعلی بی‌فایده است

احمدعلی کیخا نیز یکی دیگر از نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس است، که در این خصوص به خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، می گوید: اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی در زمان فعلی فایده‌ و موضوعیتی ندارد زیرا قیمت خرید تضمینی محصولات قبل از شروع فصل کشت اعلام می‌شود تا کشاورز در خصوص میزان کشت محصولات تصمیم‌گیری کند.

 نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با بی‌فایده خواندن اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی در شرایط فعلی، اظهار می کند که  طبق اطلاعات به دست آمده این احساس وجود دارد که دولت قصد افزایش قیمت‌ها را ندارد زیرا اعتقاد دارد قیمت خرید تضمینی گندم نسبت به قیمت جهانی آن بالاتر بوده و بر اساس قیمت‌های سال گذشته محصولات را خریداری می‌کند.

وی معتقد است که اصل سیاست قیمت خرید تضمینی برای این است که دولت وزن بیشتری را به یک محصول دهد تا مردم به سمت آن کشیده شوند تا تولید و سطح زیرکشت محصول افزایش پیدا کند.

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، تاکید می کند که کشاورز بر اساس قیمت سال گذشته و انتظار برای افزایش قیمت، تصمیم خود را برای محصول کاشته شده گرفته است.

خبرگزاری خانه ملت؛ بی شک باید خرید تضمینی محصولات کشاورزی و اعلام نرخ به‌موقع آن را یکی از روش‌های حمایت از کشاورزان دانست که عدم رعایت آن آسیب‌هایی را به همراه دارد، حال با این اوصاف باید دید دولت تاخیر ۶ ماهه خود را در اعلام قیمت خرید تضمینی تا چه زمانی ادامه می‌دهد و هدف آنها از این اقدام چیست هرچند که نمایندگان مصاحبه شونده این موضوع را نشان از بی‌توجهی دولت به بخش کشاورزی می‌دانند.

با توجه به نظر کارشناسان که کاهش تولید محصولاتی مانند گندم قطعی است باید تا پایان فصل برداشت منتظر ماند و دید که چه میزان بر تولید محصولات استراتژیک به‌واسطه تاخیر در اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی آسیب وارد می‌شود.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

telegram دست های پینه بسته گندمکاران در انتظار تعیین قیمت تضمینی گندم/دولت خودکفایی محصولات استراتژیک را تهدید می کند؟instagram دست های پینه بسته گندمکاران در انتظار تعیین قیمت تضمینی گندم/دولت خودکفایی محصولات استراتژیک را تهدید می کند؟

دانلود اپلیکیشن اندروید  دادورزیار :

android دست های پینه بسته گندمکاران در انتظار تعیین قیمت تضمینی گندم/دولت خودکفایی محصولات استراتژیک را تهدید می کند؟

منبع : پایگاه خبری خانه ملت

 

 

 

افزودن یک دیدگاه