وکیل آنلاین

ایران و روسیه بر گسترش همکاری های ریلی تاکید کردند

راه-گذر-ریلی

ایران و روسیه بر گسترش همکاری های ریلی تاکید کردند

 

وزیر راه و شهرسازی و وزیر حمل و نقل روسیه ضمن دیدار و گفت و گو با یکدیگر بر گسترش همکاری های ریلی، تسریع در اجرای طرح های مشترک و ضرورت همکاری ها در زمینه پایان یافتن راه گذر ریلی شمال – جنوب تاکید کردند.

 

در گزارش روز چهارشنبه از مسکو، محمد اسلامی دیروز سه شنبه راهی مسکو شد تا ضمن شرکت در همایش بین المللی حمل و نقل روسیه با تنی چند از مقامات روس دیدار و گفت وگو کند.

وی پس از دیدار با همتای خود در روسیه، با مدیرعامل راه آهن روسیه نیز دیدار و گفت وگو کرد.

بررسی چگونگی توسعه سیستم حمل و نقل در کریدور جنوب – شمال، برقراری خط اعتباری سه میلیارد یورویی روسیه برای مشارکت در توسعه حمل‌ونقل ریلی ایران از جمله موارد مورد گفت وگو در سفر وزیر راه و شهرسازی ایران به روسیه است.

اسلامی پس از دیدار با وزیر حمل و نقل روسیه در جمع خبرنگاران اعلام کرد: در سفر به کشور روسیه قصد دارد تا درباره توسعه حمل و نقل ریلی در ایران و توسعه همکاری‌ها در چهارچوب راه گذر شمال-جنوب با مقامات روسیه، هند و آذربایجان مذاکره کند.

وی با بیان اینکه ایران و روسیه پیشرفت های خوبی در پروژه های مشترک داشته اند، گفت: نگاه دو طرف و شرایط مشابه فرصت متفاوتی را فراهم کرده است تا بتوانیم با انرژی قوی تر پروژه های مشترک را ادامه دهیم.

وی افزود: طرفین سیاست ها و برنامه های خود را در قالب اهداف مشترکی که توسط سران دو کشور تعیین شده با اراده منسجم و واحد دنبال می کنند.

وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ما امروز اجلاس سه جانبه ایران، هند و روسیه و نشست سه جانبه روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان را خواهیم داشت که در سطح وزرا برگزار خواهد شد.

اسلامی خاطرنشان کرد: مسائل مشترکی را با این سه کشور در دو راه گذر متفاوت داریم که در اجلاس فردا مورد گفت وگو قرار خواهد گرفت و ما در واقع برای شتاب گرفتن روند اجرای پروژه ها در هر دو مسیر تلاش می کنیم و امیدواریم با استفاده از این فرصت و این توافقات بتوانیم به پروژه های خود شتاب دهیم.

گفتنی است، راهگذر آسیایی اروپایی شمال – جنوب از هند و ایران و جمهوری آذربایجان به روسیه و سپس به شمال اروپا و اسکاندیناوی کشیده می شود.

در صورت اجرای راهگذر شمال – جنوب، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان افزون بر بهره برداری های اقتصادی سه جانبه و همچنین منطقه ای در مبادلات، می توانند از مزیت های آن به عنوان پیوند دهنده دو قاره آسیا و اروپا بهره بگیرند.

با توجه به بازارهای گسترده و پرمصرف چند میلیارد نفری کشورهای مسیر راهگذر هلسینکی-بمبئی و نیازهای متفاوت، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان امکان پیوند فعال تر با اقتصاد بین المللی را پیدا می کنند و می توانند با استفاده از این فرصت ها، زمینه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را فراهم کرده و از دیگر توانمندی های استفاده نشده بهره ببرند.

به عقیده کارشناسان، افزون بر مسیر 7200 کیلومتری اصلی، شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران کیلومتر دهها کشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند خواهد داد و یکی از اقتصادی ترین مسیرهای جاده ای بین المللی می شود.

ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پیشتر با اشاره به اهمیت طرح راهگذر شمال-جنوب اعلام کرد که همکاری های چهارجانبه در این باره جریان دارد.

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

 

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز