اختصاص ۴۸۰ میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و مرزی استان آذربایجان غربی 

جلسه-اشتغال-پایدار

جمشید انصاری در ارومیه اعلام کرد:اختصاص ۴۸۰ میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و مرزی استان آذربایجان غربی 

موضوعات :سازمان اداری و استخدامی   

انتخاب سردبیر:رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور اعلام کرد: بر اساس آیین‌نامه اجرایی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و مناطق مرزی، سهم استان آذربایجان غربی، ۴۸۰  میلیارد تومان پیش‌بینی شده که این رقم، کمک شایان توجهی برای توسعه استان، تامین فرصت‌های شغلی و رفع مشکلات و توسعه استان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از روابط عمومی سازمان اداری و استخدامی کشور، رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور و جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان غربی در جلسه این ستاد در ارومیه گفت: دولت سال گذشته پیشنهادی را خدمت مقام معظم رهبری ارایه کرد که بر اساس آن مبلغ ۱.۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی با تبدیل به ریال صرف حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و مناطق مرزی شود.

وی افزود: پس از موافقت مقام معظم رهبری پیشنهاد دولت به مجلس ارسال و پس از تغییراتی در مجلس مقرر شد، صندوق توسعه ملی معادل ریالی مبلغ یک و نیم میلیارد دلار نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری کند و بانک‌ها نیز موظف شدند، معادل آن را از منابع خود بیاورند و در نهایت معادل سه میلیارد دلار منابع ریالی با نرخ سود ۶ درصد در مناطق روستایی و عشایری و مرزی برای طرح‌های کوچک تسهیلات داده شود.

جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان غربی ادامه داد: خوشبختانه در کمیسیون اقتصادی، آیین‌نامه اجرایی آن نهایی شد و روز چهارشنبه قبل در دولت به تصویب رسید. این آیین‌نامه از سوی جناب آقای جهانگیری، معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده است و کار تخصیص منابع آن بلافاصله پس از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی آغاز خواهد شد.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: رقم این تسهیلات معادل ۱۲ هزار میلیارد تومان منابع مالی است که تنها برای توسعه و اشتغال در مناطق روستایی، عشایری و مرزی اختصاص یافته است. اگر آن را با ۱۶ هزار میلیارد تومانی که از سوی دولت در سال گذشته در قالب حمایت از تولید در کل کشور اختصاص یافت، مقایسه کنید، می بینید که اقدام بزرگی در این خصوص صورت گرفته است و شاهد تحولی اساسی در اقتصاد این بخش‌ها خواهیم بود.

انصاری با اشاره به اینکه توزیع این اعتبار بین استان‌ها به نسبت جمعیت روستایی، نرخ بیکاری و عکس درآمد خانوار انجام شده‌است، اظهار داشت: سهم استان آذربایجان غربی از این منابع،حدود ۴۸۰ میلیارد تومان است که سهم قابل توجهی است. ضمن اینکه سود تسهیلات آن با نرخ ۶ درصد محاسبه می‌شود.

جانشین فرمانده‌ای ستاد اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان غربی در ارتباط با ساز وکار اجرایی پرداخت این تسهیلات در استان‌ها اظهار داشت: برای این ۴۸۰ میلیارد تومان در استان کارگروهی متشکل از استاندار (رئیس کارگروه)، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی (دبیر کارگروه)، مدیرکل سازمان برنامه‌ و بودجه، مدیرکل دفتر امور روستایی وشوراها، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت، مدیرکل جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل امور اقتصادی ودارایی و رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن استان پیش‌بینی شده است.

وی افزود: ۴۵ درصد از این منابع برای بخش کشاورزی و منابع طبیعی، ۱۰ درصد برای صنایع و معادن کوچک و ۱۵ درصد برای فعالیت‌های خدماتی و فناوری اطلاعات، ۱۰ درصد برای بخش گردشگری، ۱۰ درصدبرای بخش صنایع دستی و فعالیت‌های فرش دستبافت و همچنین ۱۰ درصد به عنوان سرمایه در گردش به واحدهای مستقر در نواحی صنعتی روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر اختصاص یافته است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور تصریح کرد: در آیین‌نامه اجرایی ابلاغی فرصتی را مشخص شده که استان‌هایی که بتوانند این منابع را جذب کنند، سهم آنها تا ۳۰ درصد از محل مانده جذب نشده سایر افزایش یابد، لذا امیدوارم سریع‌تر با دستور جناب استاندار این کارگروه تشکیل شود و فرآیند انجام کار آغاز شود.

مهندس جمشید انصاری گفت: با تحقق این مبلغ به نظر می‌رسد بخشی از هدف گذاری انجام شده مبنی بر ایجاد ۴۰ هزار فرصت شغلی در استان را می‌توان محقق کرد.

جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان غربی در بخش دیگری از اظهاراتش در این جلسه با اشاره به گزارش ارایه شده در خصوص فعالیت‌های مربوط به این ستاد در استان اظهار داشت: همه شما آمار و اطلاعات مربوط به اشتغال را می‌دانید. نرخ بیکاری کشور حدود ۱۲.۵ درصد در پایان سال ۹۵ اعلام شده است و این یعنی ما در کشور سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیکار داریم که باید برای اشتغال آنان، برنامه‌ریزی جدی داشته باشیم. ضمن اینکه ما کشور جوانی هستیم و سالانه یک میلیون نفر نیروی کار جدید وارد بازار کار در کشور می‌شود.

مهندس جمشید انصاری تاکید کرد: اگر بخواهیم بیکاران کشور به لحاظ کمی افزایش نیابد، باید بتوانیم سالانه یک میلیون فرصت شغلی ایجاد کنیم زیرا تنها در این صورت است که با افزایش سرجمع نیروی کار می‌توانیم حدود یک تا دودرصد در هر سال کاهش بیکاری داشته باشیم.

رئیس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: بر این اساس در برنامه ششم توسعه ایجادسالانه ایجاد ۹۵۵ هزار فرصت شغلی پیش‌بینی شده بود و برای این میزان اشتغال سهم استان آذربایجان غربی حدود ۴ درصد یعنی سالانه ۴۰ هزار فرصت شغلی جدید در نظر گرفته شده است.

جانشین فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی در استان آذربایجان غربی در ادامه ضمن تقدیر از زحمت مدیران محترم دستگاه‌های اجرایی و اعضای ستاد اقتصاد مقاومتی استان در پیشبرد برنامه‌ها در گذشته بر ضرورت توجه به این مهم تاکید کرد.

وی گفت: همچنین تاکید می‌کنم که هیچ طرحی که بانک توجیه فنی و اقتصادی آن را تایید کرده باشد برای دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ملی مشکل نخواهد داشت. ما اینجا قول می‌دهیم که تا آنجا که به بانک‌ها ارتباط پیدا می‌کند از طریق بانک‌های عامل ویا از طریق صندوق توسعه ملی برای استان آذربایجان غربی هر طرحی که توجیه فنی و اقتصادی  آن تایید شود، تامین منابع آن را در اولویت قرار می‌دهیم.

انصاری همچنین در این جلسه ضمن تقدیر از زحمات و فعالیت‌های آقای سعادت استاندار سابق آذربایجان غربی، که اقدامات موثری در جهت پیشبرد برنامه‌های دولت داشته‌اند، به بیان توانمندی‌های آقای شهریاری استاندار جدید پرداخت و گفت:  امیدوارم جناب آقای شهریاری که برای مدیریت استان مهم آذربایجان غربی، مورد اعتماد دولت قرار گرفته‌اند و  قطعا خودشان نیز به خطیر بودن این وظیفه واقفند، توفیقات بیشتری درجهت حل مشکلات استان و مردم به دست آورند.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
telegram اختصاص ۴۸۰ میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و مرزی استان آذربایجان غربی instagram اختصاص ۴۸۰ میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و مرزی استان آذربایجان غربی 
دانلود اپلیکیشن دادورزیار :

android اختصاص ۴۸۰ میلیارد تومان برای توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری و مرزی استان آذربایجان غربی 

منبع : پایگاه خبری دولت

 

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز