افزایش ۵۰ درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران

سرمایه-گذاری-مستقیم-خارجی

افزایش 50 درصدی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران

به گزارش (آنکتاد) کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در سال 2017 ،   50 درصد افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در کشور   نسبت به سال پیش از آن به پنج میلیارد و 19 میلیون دلار رسیده است.

 

عامل افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در گزارش «سرمایه گذاری جهان 2018» لغو تحریم های هسته ای عنوان کرد و افزود: به دنبال لغو تحریم ها در سال 2015 جذب سرمایه گذاری خارجی ایران در اکتشاف و تولید نفت و گاز افزایش یافت.

آنکتاد در این رابطه به سرمایه گذاری مشترک شرکت های توتال فرانسه، «سی ان بی سی» چین و شرکت ملی نفت ایران برای توسعه فاز 11 پارس جنوبی، سرمایه گذاری مشترک هفت میلیارد دلاری شرکت های «یونیت اینترنشنال» ترکیه، «زاروبژنفت» روسیه و شرکت سرمایه گذاری هلدینگ «الغدیر» ایران برای توسعه سه میدان نفت و گاز در کشورمان و سرمایه گذاری شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه در ساخت هفت نیروگاه برق در ایران اشاره کرد.

کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل اضافه کرد، با این حال، تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا برای خروج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) چشم انداز این توافق ها را به خطر انداخته است.

براساس گزارش یاد شده، افزایش سرمایه گذاری مستقیم خارجی در ایران در حالی اتفاق افتاد که اندازه این شاخص برای منطقه جنوب آسیا که ایران نیز در این منطقه قرار دارد، کاهش یافته است. آنکتاد دلیل این کاهش را افت سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هند اعلام کرد.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جنوب آسیا در سال 2017 با چهار درصد کاهش نسبت به سال پیش از آن به 52 میلیارددلار رسید. سرمایه گذاری مستقیم خارجی در هند از 44 میلیارد دلار در سال 2016 به 40 میلیارد دبار در سال 2017 کاهش یافته است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه