رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد :هیات منصفه به دنبال اصلاح و رشد مطبوعات است

رئیس-دادگستری-کهکلویه

رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد :هیات منصفه مطبوعات به دنبال اصلاح و رشد مطبوعات است نه ایجاد محدودیت برای آنها

آیین تحلیف اعضای هیأت منصفه مطبوعات استان کهگیلویه و بویراحمد با حضور  رئیس کل دادگستری استان، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان،رئیس محاکم عمومی و انقلاب یاسوج، معاونین رئیس کل  و مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

 

به گزارش دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد  رئیس کل دادگستری استان در سخنانی مطبوعات را موجب رشد و ارتقای سطح فرهنگی، اعتقادی، سیاسی و اجتماعی جامعه  دانست و خطاب به اعضای هیأت منصفه مطبوعات اظهار کرد: شما در جایگاه قضاوت می نشینید و نیک می دانید قانون گذار یک وجه تمایزی بین جرم عادی و جرم کسانی که در حوزه مطبوعات و اطلاع رسانی و اشاعه مسایل سیاسی، فرهنگی و اعتقادی قلم می زنند قایل شده است. حوزه مطبوعات و رسانه  تنها مجموعه ای است که می تواند مسائل فرهنگی، دینی و اعتقادی را اشاعه بدهد و اگر جرمی در این حوزه اتفاق بیافتد باید توسط هیأت منصفه مورد رسیدگی قرار بگیرد.

حجت الاسلام والمسلمین مزارعی با اشاره به اینکه مطبوعات در هر نظام سیاسی مقبولیت خاص خودشان را در بین مردم و اجتماع به عنوان نمایندگان مردم دارند در خصوص رسیدگی به جرایم ویژه مطبوعات گفت: مطبوعات به لحاظ ایرادات و انتقادهایی که می توانند در جامعه از مسئولین نمایند؛ باید مردم در احراز مجرمیت آنان نقش داشته و به عنوان هیأت منصفه مطبوعات داوری کرده و وارد شور شوند و در اجرای ماده ۳۶ قانون مطبوعات در مورد مجرمیت آنان نظر بدهند. قانون گذار برای اهل قلم و مطبوعات حرمت قائل شده و فلسفه تشکیل هیئت منصفه احترام گذاشتن به مطبوعات است.

وی با اذعان به اینکه اهداف مطبوعات مغرضانه نبوده؛ برای اجرای بهتر امور استان اظهار داشت: هیأت منصفه به احترام جایگاه مطبوعات است که در این حوزه محترمانه قلم می زنند و دنبال جرم سیاسی و اهداف شخصی خودش نیست. این جایگاه سبب شده که در برخورد مطبوعات و جرایم ارتکابی آنها محترمانه رسیدگی شود.

مزارعی به تصویب قانون مطبوعات در سال ۱۳۱۰ اشاره کرد و افزود: به موجب این قانون جرم ارتکابی توسط مطبوعات در دادگاه جنایی مورد رسیدگی قرار می گرفت که اکنون دادگاه کیفری یک استان رسیدگی را بر عهده دارد؛ اظهار داشت: در استان کهگیلویه و بویراحمد مشکل خاص و حادی در زمینه مطبوعات و جراید نداریم.

وی در پایان به اعضای هیأت منصفه مطبوعات توصیه نمود :اعضای هیأت منصفه مطبوعات دستگاه قضایی را در پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی و اصلاح امور و ارتقا سطح مطبوعات یاری دهند. مطبوعات را نباید محدود کرد و باید کارها و اشکالاتشان را اصلاح نمایید هیچکس در نظام جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی قایل به محدودیت نیست ما قایل به اصلاح هستیم. وجود هیأت منصفه مطبوعات یعنی اصلاح امور مربوط به مطبوعات و اصلاح اشکالات آنان و اهتمام جمهوری اسلامی رشد دادن مطبوعات است.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
telegram رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد :هیات منصفه  به دنبال اصلاح و رشد مطبوعات استinstagram رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد :هیات منصفه  به دنبال اصلاح و رشد مطبوعات است
دانلود اپلیکیشن دادورزیار :

android رئیس دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد :هیات منصفه  به دنبال اصلاح و رشد مطبوعات است

منبع : پایگاه خبری قوه قضائیه

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز