از فاینانس چین ۵ میلیارد دلار سهم معدن و صنایع معدنی شد

مهدی-کرباسیان

از فاینانس چین 5 میلیارد دلار سهم معدن و صنایع معدنی شد

در آستانه سفر رییس جمهوری به چین  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: از فاینانس 20 میلیارد دلاری بین ایران و چین 5 میلیارد دلار در بخش معدن و صنایع معدنی ایرانصرف شده است.

«مهدی کرباسیان»در کنفرانس سرمایه گذاری چین در پکن اضافه کرد: از مجموع فاینانسی که بین 2کشور فعال شده، پنج میلیارد دلار مربوط به حوزه معدن و صنایع معدنی است به طوری که چهار میلیارد دلار از این رقم در پروژه هایی که ایمیدرو با مشارکت بخش خصوصی در دست دارد، سرمایه گذاری شده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: مایل به توسعه همکاری ها با شرکت های چینی در حوزه فاینانس و سرمایه گذاری هستیم.

وی در این کنفرانس با برشمردن طرح های توسعه ای ایران در این حوزه و سرمایه گذاری های مورد نیاز تاکید کرد: این پروژه ها فرصت جدید برای توسعه روابط دو طرف فراهم کرده است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو در عین حال گفت: سفر این هفته رییس جمهور به چین و دیدار با «شی جین پینگ» رییس جمهوری آن کشور، راه های توسعه روابط به ویژه بخش اقتصادی را افزایش خواهد داد. 

کرباسیان افزود: این دیدار دریچه ای جدید برای بسط روابط ایران و چین خواهد بود.

وی خبر داد: قرار است بسته جدید فاینانس بین دو کشور مطرح شود که فرصت مناسبی برای بخش معدن و صنایع معدنی ایران برای بهره گیری از این منابع جدید مالی است.

رئیس هیات عامل ایمیدرو همچنین اظهار داشت: در دیداری که با شرکت بزرگ چینی ‘انرژی چاینا‘ برگزار شد این شرکت خواهان فاینانس و نیز سرمایه گذاری در پروژه های ایران دارد. 

به گفته کرباسیان، خطوط انتقال آب، راه آهن، احداث نیروگاه و تامین تجهیزات از جمله موارد مورد علاقه طرف چینی است.

وی افزود: مقرر شده تیمی از طرف شرکت چینی با هدف بررسی پروژه ها و شرایط همکاری به ایران اعزام شود. 

به گزارش ایرنا، سازمان همکاری شانگهای که ابتدا در سال 2001 با شش عضو شکل گرفت و سپس با حضور هند و پاکستان به هشت عضو افزایش یافت یکی از جامع ترین سازمان های منطقه ای دنیاست سازمانی که کارشناسان از آن به عنوان ناتوی شرقی یاد می کنند.

هجدهمین نشست سران سازمان همکاری شانگهای روزهای 9 و 10 ژوئن امسال برابر 19 و 20 خرداد در شهر ساحلی ‘چینگ دایو’ واقع در استان شاندونگ در شرق چین برگزار می شود.

مبارزه با تروریسم، مبارزه با جرایم مواد مخدر و فرامرزی، همکاری برای مقابله با انشعاب طلبی و افراط گرایی از محورهای مهم اجلاس است.

در کنار این مسایل موضوع تجارت چند جانبه در جهان، مقابله با یکجانبه گرایی تجاری جهانی، حراست از برجام به عنوان یک سند بین المللی، حاکمیت قانون در دنیا و همکاری در اجرای طرح های راه ابریشم در دستور کار نشست است.

قرار است در پایان اجلاس سران این کشورها یک بیانیه مشترک با نام بیانیه ‘چینگ دائو’ منتشر کنند.

«حسن روحانی» رییس جمهوری ایران نیز به دعوت «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین به همراه «محمد جواد ظریف» وزیر امورخارجه، «بیژن زنگنه» وزیر نفت و «مسعود کرباسیان» وزیر امور اقتصاد و دارایی، «محمد نهاوندیان» معاون اقتصادی رییس جمهوری و «ولی الله سیف» رئیس کل بانک مرکزی، صبح امروز عازم چین شد. 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

افزودن یک دیدگاه