وکیل آنلاین

ازدواج کودکان با جنایت تفاوتی ندارد

کودک-همسری

ازدواج کودکان با جنایت تفاوتی ندارد

امام جمعه بیله سوار در استان اردبیل گفت: شنیده ام برخی از آقایان در سن بالا از مناطق روستایی و حاشیه و خانواده های نیازمند و محروم همسر کم سن و سال اختیار می کنند. به نظر من این مساله چیزی شبیه به جنایت است. چون این بچه بدون شک به بلوغ فکری، جسمی و حتی جنسی نرسیده است.

اصغر جدائی امام جمعه بیله سوار اردبیل یکی از مخالفان کودک همسری است و این پدیده را به شدت منع می کند.

جدائی  گفت: هم از نظر عقل و هم فطرت، کودک همسری خوب نیست. امروزه شرایط زمان و مکان تغییر کرده است و بهتر است قوانین نیز در این باره اصلاح شود. اگر خودمان را جای این کودکان بگذاریم، هیچ کدام از ما حاضر به تحمل این شرایط نخواهد بود.

وی افزود: روایت داریم یکی از زیباترین بناها، بنای خانواده است. تشکیل زندگی و خانواده مدیریت می خواهد. بدون شک این بچه ها نمی توانند زندگی شان مدیریت کنند و از هر زاویه ای به کودک همسری نگاه کنید با عقل جور درنمی آید.

جدائی با اشاره به سن ازدواج تاکید کرد: من چند سال پیش در تلویزیون بحثی درباره ازدواج داشتم. مجری از من پرسید چه سنی برای ازدواج خوب است. من گفتم اصراری به سن ازدواج ندارم.

در واقع باور من این است که آیا جوان های ما وقت ازدواج شان شده است یا خیر؟ ممکن است جوانی به سن 25 سالگی هم رسیده باشد اما از لحاظ بلوغ فکری شرایط ازدواج را نداشته باشد. چه برسد به فردی که در کودکی ازدواج می کند.

* آمار طلاق بالا رفته است

امام جمعه بیله سوار با بیان اینکه ازدواج و تشکیل خانواده، تشکیل یک کانون مقدس است گفت: متاسفانه در جامعه ما آمار طلاق بالا رفته و این نگران کننده است. گرچه ممکن است عامل طلاق ها فقط کودک همسری نباشد اما طلاق هایی هم به این دلیل رخ داده است. این افراد به بلوغ فکری نرسیده اند یا ممکن است تحت تاثیر مادر و پدر باشند. به همین دلیل نمی تواند مستقل عمل کنند. زندگی شان را مدیریت کنند و طلاق رخ می دهد.

وی ادامه داد: زندگی و تشکیل خانواده به همین راحتی نیست. نیاز به مدیریت دارد. کودک 10 ساله نمی تواند زندگی را مدیریت کند. یک بچه دبستانی که ذهنش خالی از مسائل مختلف است و تجربه خاصی ندارد چگونه می شود یک زندگی را مدیریت کند.

او گفت: هر کاری که انسان در زندگی انجام می دهد باید نسبت به آن مهارت های لازم را کسب کند حتی در یک موضوع پیش پا افتاده مثل مسواک زدن نیاز به مهارت داریم چه برسد به بحث مهم ازدواج. ازدواج یا هر کار دیگری قاعده و قانون خودش را دارد. چطور یک دختربچه می تواند تشکیل زندگی بدهد؟

جدایی بیان کرد: من با مدارس فعالیت و همکاری دارم. در دبیرستان های دخترانه حضور دارم و می بینم که یکسری از دخترها رشد کرده و اهل فکر و مطالعه هستند. شاید این افراد بتوانند ازدواج کنند و صاحب زندگی شوند اما یک دختر دبستانی هم می تواند؟ او که هنوز فرصتی برای رشد نداشته. با این حال اعتقاد دارم دختران عزیز ما صبور بوده و حتی دوران دبیرستان را هم پشت سر بگذارند و سپس ازدواج کنند. چرا که هرچقدر پخته تر شوند بهتر است البته نباید زیاد هم تاخیر کنند که نشاط و شادابی شان برود.

وی افزود: من می بینم بعضی از خانم ها که در سن کم مثل 18 سالگی ازدواج کرده اند امروز از انتخاب شان ناراضی و پشیمان هستند. به همین دلیل گاهی ازدواج در دوران دبیرستان هم مناسب نیست.

* چیزی شبیه به جنایت

امام جمعه بیله سوار اضافه کرد: برخی آقایان در سن بالا از مناطق روستایی و حاشیه و خانواده های نیازمند و محروم همسر کم سن و سال اختیار می کنند،به نظر من این چیزی شبیه به جنایت است. چون این بچه صفر کیلومتر است و بدون شک به بلوغ فکری، جسمی و حتی جنسی نرسیده است. خودش در شوک و ابهام پای سفره عقد می نشیند و چه از نظر پزشکی و چه از نظر عقلی ازدواج در سن کم درست نیست.

وی افزود: آنهایی که فکر می کنند یک دختربچه می تواند ازدواج کند، خودشان را در شرایط و سن او قرار بدهند. آیا باز هم حاضر به ازدواج هستند؟ دنیای یک دختربچه دنیای متفاوتی است. وقتی من برای افراد کم سن و سال سخنرانی می کنم سعی می کنم خودم را مطابق با دنیای فکری آنها و کودک کنم تا بتوانم حرفم را به آنها برسانم. هیچ وقت در سخنرانی هایم سعی نمی کنم به زور عقاید و حرف هایم را وارد ذهن آنها کنم.

جدائی تاکید کرد: وقت ازدواج زمانی است که جوان ما به بلوغ فکری، عاطفی، عقلی، اقتصادی و اجتماعی رسیده باشد. بعضی از بچه های ما در سن جوانی هنوز سلام کردن بلد نیستند. خوب این فرد که هنوز آداب معاشرت بلد نیست چطور می تواند یک زندگی را مدیریت کند؟

*موافقان کودک همسری حاضر نیستند، دختر خودشان در این شرایط ازدواج کند

وی با اشاره به ضرورت بلوغ اقتصادی نیز گفت: واقعا بلوغ اقتصادی در ازدواج بسیار مهم است. به همین دلیل یک دختربچه و پسربچه، تازه آن هم اگر دآامدی داشته باشند چطور می توانند در زندگی مدیریت اقتصادی داشته باشند. چطور خرج و مخارج شان را می توانند کنترل کنند. این کارها به این راحتی نیست. ازدواج های این چنینی شبیه جنایت و خشونت است و بعید می دانم کسی زیربار برود و قبول کند. حتی بعید می دانم افرادی که با این موضوع مخالفت می کنند حاضر شوند، دخترانشان در این شرایط ازدواج کنند.

جدائی تاکید کرد: در استان اردبیل طبق آماری که به دست من رسیده سه مورد کودک همسری داشتیم. البته نمی دانم این آمار چقدر دقیق است و ازدواج های ثبت نشده هم باید لحاظ کرد. اما طبق آمار دیگری که اگر آن هم درست باشد، اطلاع پیدا کرده ام که در کشور 280 هزار ازدواج داشتیم که 466 مورد آن کودک همسری بوده که ثبت شده است. با این حال این آمارها زیاد و نگران کننده است.

* اجتهاد در زمان و مکان

امام جمعه بیله سوار گفت: اصلاح قوانین در بعضی از موارد که با جامعه کنونی مطابقت ندارد ضروری است. اهل سنت قائل به انسداد احکام دین هستند و از نظر آنان احکام دین بسته شده و دیگر قابل تغییر نیست اما فقه شیعه قائل به انسداد باب علم نیست و اجتهاد در زمان و مکان را مطرح می کند. یعنی می شود نسبت به شرایط زمان بعضی از احکام را اصلاح کرد.

وی افزود: در دوران گذشته شاید دختران در سن 9 سالگی ازدواج می کردند اما بدون شک شرایط شان با دختران امروز فرق داشت. رشد یافته بودند. چطور که حضرت زهرا(س) نیز در 9 سالگی ازدواج کردند اما ایشان بسیار رشد یافته و دست پرورده پیامبر و از لحاظ همه بلوغ ها رشد یافته بودند. اما امروز شما دختر 12 یا 13 ساله ای را می بیند که شبیه یک دختر 9 ساله است. جثه ای ریز دارد و اصلا مضحک است که این دختربچه بشود عروس خانم یا مادر.

* کودک همسری را اسلام قبول نمی کند

جدائی بیان کرد: خدا می داند که این بچه پس از ازدواج چه زجری می کشد. او هنوز نیاز به مادر و آغوش مادرانه دارد. باید صدای تپش قلب مادرش را بشوند. نباید او را از کانون خانواده اش جدا کرد. من امام جمعه که 49 سال دارم هنوز به وجود مادرم احساس نیاز می کنم. صدای او به من آرامش می دهد و به محبت مادرم نیاز دارد حالا ما چطور می توانیم یک دختربچه را از کانون خانواده و پدر و مادرش جدا کنیم و این موضوع را اسلام هم تایید نمی کند.

وی با اشاره به مخالفت های اخیر بعضی از نمایندگان مجلس به طرح منع کودک همسری گفت: در مجلس رأی با اکثریت است و درباره این موضوع من با چند نفر از نماینده ها صحبت کردم. آنها هم می گفتند ما نیز این طرح را قبول داریم و نمی دانیم چه افرادی و به چه دلیل مخالف این طرح هستند. باید برای سن ازدواج محدودیت هایی در نظر بگیریم که این موضوع منجر به سوء استفاده های جنسی نشود.

*به بازنگری قوانین نیاز داریم

امام جمعه بیله سوار تاکید کرد: این پدیده آسیب اجتماعی است و اگر در این قانون بازنگری نشود منجر به خشونت جنسی و آسیب های جدی به بچه های این سرزمین خواهد شد.

جدائی اضافه کرد: هنوز نتوانسته ام با نماینده های مخالف صحبت کنم اما در مقابل صحبت یکی از نماینده های مجلس که گفته بود موافق کودک همسری است چون مادربزرگش در 9 سالگی ازدواج کرده باید بگویم مادربزرگ ایشان 100 سال پیش ازدواج کرده اند. ما بحث مان این است که زمان و مکان تاثیر دارد. تمام مشکلاتی که داریم به خاطر همین ندانستن ها است. اگر بعضی از قوانین مشکل نداشت که امروز این همه مشکل نداشتیم. به شدت مشکل تدبیر داریم و باید در این باره حرف بزنیم، راهکار بیندیشیم تا مشکلات یک به یک برطرف شود. متاسفانه ارتباط دولتمردان ما با رسانه کم است و ای کاش این مصاحبه صدا و سیما هم درباره این مسائل مهم شفاف سازی کند و صدای مردم را بشنود.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

لینک کانال ایتا

لینک کانال سروش

لینک صفحه اینستاگرام

دانلود اپلیکیشن اندروید دادورزیار

منبع خبر : ایرنا

پست های مرتبط

افزودن یک دیدگاه

سایت ساز